A A A

 

Miasto Tkaczy

Park Kulturowy Miasto Tkaczy otrzymał wyróżnienie w konkursie "Zabytek Zadbany" organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali 18 kwietnia w Łowiczu.

fot. www.facebook.com/miastotkaczy

Miasto Tkaczy wyróżniono w kategorii "Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu". W opisie Parku na stronie organizatora czytamy: Prawidłowo prowadzonym pracom konserwatorskim związanym z samymi domami, w tym obiektami translokowanymi, towarzyszyło odtworzenie lub utrzymanie nawierzchni brukowych, wprowadzenie oświetlenia gazowego, budowa ogrodzeń, wjazdów na poszczególne posesje. Czytelnym efektem funkcjonowania parku kulturowego jest zrewaloryzowanie przestrzeni ulicznej wraz z pierzejami tworzonymi przez drewniane elewacje domów, a także zmiana odbioru budownictwa drewnianego Zgierza przez społeczność lokalną.

W tej samej kategorii nagrodę otrzymał zespół pałacowo-parkowy w Żmigrodzie (woj. dolnośląskie), pozostałe wyróżnienia zaś zespół parkowy dawnego klasztoru cysterek w Owińskach (woj. wielkopolskie) oraz zespół Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim (woj. pomorskie).

Laureaci konkursu otrzymali nagrody z rąk Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Żuchowskiego oraz Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Pauliny Florjanowicz. Współorganizatorami konkursu byli Generalny Konserwator Zabytków, Starostwo Powiatowe w Łowiczu oraz Miasto Łowicz. Gala odbyła się w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków w kaplicy św. Karola Boromeusza w Muzeum w Łowiczu.

W pozostałych kategoriach nagrodzono dwór w zespole dworsko-parkowym w Łękach Górnych (woj. podkarpackie), synagogę w Dąbrowie Tarnowskiej, obecnie Ośrodek Spotkania Kultur (woj. małopolskie), kościół filialny Świętej Anny w Brzezinach (woj. łódzkie) oraz zespół „Starej Przędzalni” w Żyrardowie (woj. mazowieckie). Wyniki konkursu na stronie www.nid.pl

Dla zgierskiego Miasta Tkaczy jest to kolejne wyróżnienie w konkursach doceniających rewitalizację przestrzeni miejskich. W ubiegłym roku Park Kulturowy w obrębie ulic Rembowskiego i Narutowicza został uznany za najlepszą rewitalizowaną przestrzeń publiczną w Polsce.

Gratulujemy i życzymy następnych nagród i wyróżnień!

 

 

.