A A A

 

Zgierskie obchody 73. rocznicy zbrodni katyńskiej odbędą się w niedzielę, 14 kwietnia 2013 roku.

 

  • 14 kwietnia 2013 r.

 

  • godz. 11.30 - Msza św. w intencji Zgierzan - Katyńczyków 
    Oprawa muzyczna - chór uczniów i absolwentów Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia TPZ w Zgierzu 
    Kościół Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu (ul. M. Skłodowskiej-Curie 5) 
  • godz. 12.45 - Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Zgierzan - Katyńczyków 
    Plac Stu Straconych (zbieg ulic Piątkowskiej i J. Piłsudskiego)

 

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto państwowe, obchodzone każdego roku w dniu 13 kwietnia. Uchwalone zostało 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. W dokumencie napisano: "W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej". 

Zbrodnia katyńska od samego początku była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic Związku Sowieckiego. 13 kwietnia 1943 r. Niemcy podali informację o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Rząd sowiecki natychmiast rozpoczął kampanię propagandową mająca na celu przerzucenie winy za tę zbrodnię na Niemców. Władze ZSRR dopiero 13 kwietnia 1990 r. ujawniły część dokumentów w tej sprawie. 

Wśród zamordowanych w Katyniu znaleźli się mieszkańcy Zgierza, urodzeni w Zgierzu i ci, których wojna zastała w Zgierzu. Tablica z nazwiskami Zgierzan-Katyńczyków znajduje się na Placu Stu Straconych.

 

 

.