A A A

 

KaziukW dniach 1-2 marca 2013 r. odbędzie się IX Zgierski Kaziuk. W tym roku prócz tradycyjnego Jarmarku Kaziukowego, odbędą się warsztaty kuchni karaimskiej i koncert kaziukowy w Kolegium Nauczycielskim.

Program Zgierskiego Kaziuka 2013:

1 marca 2013 roku (piątek)

 • godz. 17.00 - Warsztaty kulinarne kuchni kresowej - kuchnia karaimska - prezentacja z degustacją
  Zespół Szkół Nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka w Zgierzu (ul. Długa 89/91) 

2 marca 2013 roku (sobota)

 • godz. 9.30 - Przemarsz orszaku z symbolem św. Kazimierza, który poprowadzi Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Władzami Miasta Zgierza
 • godz. 10.00-14.00 - "Jarmark Kaziukowy"
  prezentacja i sprzedaż wyrobów, produktów kresowych i rękodzieła ludowego z Wileńszczyzny i regionu łódzkiego
  pl. Jana Pawła II (przed Urzędem Miasta Zgierza)
 • godz. 17.00 -  Koncert Kaziukowy
  - zespół z Wilna "StaraNova WNO"
  - zgierzanka Zuza Nagiel z zespołem
  - Natalia Kowalska (akordeon)
  Kolegium Nauczycielskie w Zgierzu (ul. 3. Maja 46)

 

Zgierski Kaziuk to także przedsięwzięcie, które jako pierwsze rozpoczyna cykl imprez plenerowych w naszym mieście.

Jednym z charakterystycznych elementów imprezy jest Jarmark Kaziukowy. Podczas Jarmarku tradycyjnie można będzie zakupić wyroby wileńskie: palmy wielkanocne, chleb, miód, serca piernikowe, wyroby z drewna oraz wyroby (produkty) regionalne oraz rękodzieło i produkty z gmin województwa łódzkiego: wędliny, ciasta, pierogi, soki. Jarmarkowi towarzyszą występy polskich zespołów folklorystycznych z Wileńszczyzny.

Drugim stałym punktem imprezy jest Koncert Kaziukowy, podczas którego występują zespoły folklorystyczne w Wileńszczyzny i regionu łódzkiego, prezentując dla mieszkańców regionu łódzkiego polski folklor Ziemi Wileńskiej i regionu łódzkiego.

Kaziuki, a szczególnie Jarmark Kaziukowy to wydarzenie artystyczne służące przede wszystkim prezentacji polskich zespołów regionalnych z Wileńszczyzny, produktów kresowych i przy okazji naszych regionalnych. Kaziuk to impreza będąca kontynuacją przedsięwzięcia organizowanego w Wilnie. Jest jednocześnie formą przybliżenia mieszkańcom naszego regionu bogatego folkloru Ziemi Wileńskiej, tradycji, wydarzeń historycznych oraz twórców i popularyzatorów kultury ludowej również z terenu regionu łódzkiego i nawet innych miast spoza województwa. 

Celem organizatorów jest, aby wykorzystując te spotkania przybliżyć tradycję Kresów, tym bardziej, że w regionie łódzkim dużą liczbę mieszkańców stanowią Kresowianie, co związane jest z historią. Po wojnie Polacy zamieszkujący Kresy przesiedleni zostali do Łodzi i okolicznych miast. 

Kaziuk odbywa się na pamiątkę kanonizacji św. Kazimierza Królewicza, patrona Polski i Litwy. W tradycji stanowił element przygotowania do Wielkanocy. W tym dniu sprzedaje się specjalnie przygotowane na Niedzielę Palmową kolorowe palmy. 

Kaziuk obchodzony jest od trzech wieków i traktowany jako zwiastun wczesnej wiosny. W samym Wilnie Kaziuk rozpoczyna się 4 marca i trwa nawet dwa tygodnie. W tym dniu najważniejsza jest sprzedaż specjalnie przygotowanych na Niedzielę Palmową kolorowych palemek, pierników, obwarzanek i miodów pitnych. Ale na tradycyjnym Jarmarku Kaziukowym można było kiedyś kupić wszystko, bo nawet konie.

 

 

.