A A A

Już po raz 13. artyści - amatorzy z warsztatów terapii zajęciowej oraz licznych stowarzyszeń zaprezentowali swoje umiejętności w ramach regionalnych eliminacji do Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2013” w Zgierzu.

Albertiana

Na scenie w Gimnazjum nr 3 w Zgierzu wystąpiło 7 solistów oraz 9 zespołów teatralno - muzycznych z terenu województw: łódzkiego, mazowieckiego oraz podlaskiego. Dzięki szerokiemu repertuarowi, widzowie w trakcie festiwalu m.in. przenieśli się do starożytnego Rzymu w poszukiwaniu kawy, zapoznali się z ciekawą interpretacją bajek Krasickiego czy przekonali się, jak ważne jest zrozumienie potrzeb osób niepełnosprawnych. – Wśród uczestników widać niesamowite zaangażowanie i radość z występowania na scenie – mówi Jan Bujnowicz, koordynator festiwalu. – Jest to dla nich dobra forma terapii.

W tym roku jury, przy ocenianiu występów zespołów, brało pod uwagę pomysłowość, profesjonalne wykonanie czy niebanalne scenografie. Soliści natomiast musieli wykazać się przede wszystkim poprawnością wykonywanych utworów.

Fotorelacja z Albertiany na stronie powiatu zgierskiego

Tegorocznym zwycięzcą etapu regionalnego został zespół „Rabarbar” z Mińska Mazowieckiego, który zaprezentował przedstawienie „Ciaptak, czyli rzecz o tolerancji”. Drugie miejsce zajęli artyści zespołu „Akcent” z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, którzy wykonali skecz dotyczący zawodów pływackich. Trzecie miejsce zajął zespół „Mały Big Bend” z Łodzi.

Wśród solistów najlepsza okazała się Daria Tronina, której utwór „Z ciszą pośród czterech ścian” najbardziej przypadł do gustu jury. Wyróżnienia powędrowały do Adama Miniszewskiego ze Zgierza, który zaśpiewał „O Sole Mio”, oraz do Karoliny Przybysz (wykonała utwór „Tyle słońca w całym mieście”) ze Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę w Ozorkowie.

Zdobywcy pierwszych miejsc w etapie regionalnym wystąpią podczas gali finałowej, która odbędzie się 4 marca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. – Cieszę się, że aż trzech przedstawicieli powiatu zgierskiego zajęło wysokie pozycje w eliminacjach – mówi reprezentujący powiatowy samorząd – sponsora „Albertiany”, Wojciech Budziarski. – Z pewnością pojedziemy do Krakowa, gdzie zostaną oni nagrodzeni.

źródło: Łukasz Roman, www.powiat.zgierz.pl 

.