A A A

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu wzbogacił się o najnowocześniejsze urządzenie do diagnostyki – gammakamerę Spect CT. Uroczyste uruchomienie sprzętu odbyło się 8 lutego.

Gamma Kamera

Nowa aparatura diagnostyczna została zakupiona w ramach realizacji programu zdrowotnego „Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych”. Sprzęt, który łączy w sobie gammakamerę i tomograf komputerowy, kosztował 2,6 mln zł z czego większość kwoty przekazało Ministerstwo Zdrowia. 

W Polsce funkcjonuje obecnie 111 gammakamer, przy wykorzystaniu których przeprowadza się około 170 tys. badań rocznie. Aby zbliżyć się do standardów europejskich, urządzeń w kraju powinno być około 380, o czasie eksploatacji nie dłuższym niż 10 lat.

Gammakamera służy przede wszystkim do wczesnego wykrywania zmian nowotworowych, używa się jej do badania między innymi serca, nerek, kości, płuc, wątroby i mózgu.

- Przed badaniem pacjentowi podaje się, doustnie, dożylnie lub wziewnie, substancję z pierwiastkiem radioaktywnym, który jest "znacznikiem" – wyjaśnia dr Jacek Makarewicz, specjalista medycyny nuklearnej. – Substancja po kilku godzinach "rozchodzi się” po organizmie, a gamma-kamera "filmuje" chorego i tworzy "mapę" rozmieszczenia izotopu w jego ciele. Brak lub nadmiar znacznika wskazuje na patologię, wykluczając bądź potwierdzając przerzuty nowotworu. Badanie trwa kilkanaście minut – dodaje dr Makarewicz.

źródło: Karolina Kałużna, www.powiat.zgierz.pl  

.