A A A

Gazeta Zgrzyt

"Odbijamy miasto – gazeta Zgrzyt i ruch obywatelski w Zgierzu" to projekt w ramach którego w 2013 roku Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz wydawać będzie miesięcznik obywatelski „Zgrzyt”. Tak jak w zeszłym roku „Zgrzyt” będzie gazetą bezpłatną, kolportowaną na ulicach miasta, w sklepach, urzędach i instytucjach.

W odpowiedzi na sugestię czytelników i czytelniczek zwiększyliśmy objętość gazety. Na naszych łamach znajdzie się jeszcze więcej tekstów poruszających ważne lokalne problemy, opisujących ciekawe inicjatywy. W „Zgrzycie” nie zabraknie komentarzy do aktualnych wydarzeń w Zgierzu, inspiracji zachęcających do działań w lokalnej społeczności.

WielokulturowyW roku 2012 udało nam się zbudować zespół zaangażowanych redaktorów i redaktorek, którzy pisząc kolejne teksty, szlifowali swój warsztat. Wszystkie te osoby zadeklarowały współpracę z Redakcją w kolejnym roku, mamy jednak nadzieję, że dołączą do nas kolejne  zainteresowane współtworzeniem Zgrzytu. Zainteresowane i zainteresowani proszeni są o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla współpracowników i współpracowniczek przygotowaliśmy zajęcia w ramach Szkoły Dziennikarstwa Obywatelskiego – w czasie comiesięcznych spotkań z ekspertami i ekspertkami będą rozwijać swoje dziennikarskie kompetencje w zakresie tworzenia i redagowania tekstu, fotografii, monitorowania działań władzy.

Równolegle do wydawania gazety prowadzić będziemy szereg działań o charakterze monitorującym i recenzującym pracę administracji publicznej. Na stronie www.gazetazgrzyt.pl znajdą się relacje online z obrad Sesji Rady Miasta Zgierza oraz posiedzeń Komisji Rady Miasta Zgierza. Zachęcimy zgierzanki i zgierzan do udziału w akcji monitorującej działania władzy w zakresie tzw. „Funduszu Kapslowego”.

SwissW projekcie partnerują nam organizacje, które od wielu lat prowadzą działania strażnicze – Homo Faber z Lublina oraz dziennikarskie – WOZ z Zurichu. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej.

 

.