A A A

Tramwaj 46Zima zbliża się dużymi krokami. Temperatura powietrza już oscyluje w okolicach 0 stopni Celsjusza, a meteorolodzy zapowiadają rychłe nadejście śniegów. To pierwszy od niemal dwudziestu lat taki sezon, w którym linia tramwajowa "46" obsługiwana jest przez "Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź".
Po obserwacjach stanu funkcjonowania komunikacji tramwajowej, czyli całkowitym jej paraliżu w regionie łódzkim podczas pierwszego ataku zimy - 27 października 2012, zwróciliśmy się do nowego Operatora z naszymi spostrzeżeniami z poprzednich lat, dotyczącymi specyfiki szlaku z Łodzi do Ozorkowa i sugestiami odnośnie możliwych do przeprowadzenia działań na tej linii.
W piśmie, które "Stowarzyszenie na Rzecz Obrony Podmiejskiej Komunikacji Tramwajowej w Regionie Łódzkim" złożyło do MPK w dniu 23 listopada 2012, zapytaliśmy:

  1. Czy zdążą Państwo przed nadejściem mrozów uruchomić ogrzewanie zwrotnic?
  2. Czy prace torowe na najbardziej zdewastowanych odcinkach - na przykład w okolicach wiaduktu pod autostradą A2 - zostaną wykonane przed nadejściem śniegów i nastaniem mrozów?
  3. Ile odśnieżarek torowych planują Państwo ekspediować na linię "46" oraz jakiego typu - lemieszowe, wirnikowe?

Poprosiliśmy też o pouzupełnianie uszczelnień skrzydeł drzwi wagonów w miejscach wycięcia na stopień wejściowy, przez które zimne powietrze z zewnątrz dostaje się do środka pojazdu; zwłaszcza że część zakupionych latem przez MPK od MKT wozów przeznaczonych zostało na części zamienne.
Przypomnieliśmy, że wykonywanie wszystkich prac utrzymaniowych, wykazanych w Załączniku numer 3 do Porozumienia z 26 marca 2012, leży po stronie Operatora.
Ze względu na zbliżającą się (choć i tak późną) zmianę warunków atmosferycznych, zaapelowaliśmy o bardzo poważne i pilne potraktowanie sprawy. Brak jakiejkolwiek zauważalnej dla nas reakcji mocno nas niepokoi.
Nieodpowiednie przygotowanie do sezonu zimowego ze strony przewoźnika może spowodować utrudnienia w prawidłowym funkcjonowaniu linii "46" w tym okresie, skutkujące dla pasażerów problemami w dotarciu do domu, szkoły bądź pracy.


źródło: Adam Rembak, "Stowarzyszenie na Rzecz Obrony Podmiejskiej Komunikacji Tramwajowej w Regionie Łódzkim" 

 

 

.