A A A

 


VII Jarmark Wojewódzki w Łodzi to największa w Łódzkiem impreza promocyjna, która ma na celu propagować folklor regionu, dorobek artystyczny oraz integrować społeczność na wspólnej biesiadzie.
 
W tym roku ponownie odbyła się ona na jednym z najbardziej rozpoznawanych deptaków Europy, ulicy Piotrkowskiej, w dniach 3 - 5 września. Mimo nie zawsze sprzyjającej pogody ludzi spacerujących po stoiskach, zajadających chleb ze smalcem i oklaskujących artystów nie zabrakło. Jako osoba interesująca się kulturą ludową i chcąca dowiedzieć się czegoś nowego, znalazłem się również wśród tego tłumu.

I wszystko byłoby piękne, gdybym nie trafił na stoisko z tabliczką: URZĄD MIASTA ZGIERZA. Dwa plakaty z  wydarzeniami na wrzesień, kartki z wydrukowaną nazwą miasta, garstka ulotek i koszyk z cukierkami, w dodatku pusty. Oto jak Wydział Promocji Miasta Zgierza potrafi zahipnotyzować człowieka.  Nie wiem, co bardziej mnie zadziwiło: piękne stoisko Łowicza, Opoczna, Łodzi czy Zduńskiej Woli - czy ten arcyminimalizm przy stoisku mojego miasta. Wyciągnąłem telefon i zrobiłem zdjęcie. Szczęście, że dwójka pracowników Urzędu w porę zauważyła co robię, bo w mig pojawiła się broszura i brelok. Ale dobre i to!
 
Każda osoba, która odwiedziła kiedykolwiek Wydział Promocji wie bowiem, że nabycie zgierskich gadżetów graniczy z cudem. Czy chodzi o lokalne działania, promowanie zgierskich artystów, czy to o największą imprezę promocyjną w województwie, wydział ten postępuje od kilku lat z jednakową konsekwencją – oszczędza.
 
Jeż z miasta Zgierza stał się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. I to wcale nie przez ocieplenie klimatu.
 
 
(Stoisko Urzędu Miasta Zgierza na VII Jarmarku Wojewódzkim)

 

 ---
Dominik Klatka

 
.