A A A

KameleonW piątek poznaliśmy laureatów Gali Kameleona 2012, która odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury, uświetniając obchody 60-lecia zgierskiego MDK.

Statuetki i wyróżnienia przyznawała Kapituła Kameleona w składzie: Jadwiga Wlaźlińska (Dyrektor MDK), Agata Drewnicz-Kaczmarek, Małgorzata Markowska, Elżbieta Sakiewa, Grzegorz Leśniewicz, Marek Matuszewski, ks. Marcin Undas i Arkadiusz Walczak.

W kategorii Działalność na rzecz Społeczności Lokalnej statuetkę Kameleona otrzymał ks. kan. dr Andrzej Blewiński, proboszcz parafii MB Dobrej Rady w Zgierzu. Ks. Blewiński opiekuje się m.in. grupą AA, Klubem Seniora i Ośrodkiem Pomocy Dydaktycznej. Działa na rzecz młodzieży, organizując dla nich różne spotkania i półkolonie. Jest również wykładowcą na uczelniach wyższych w Łodzi i Warszawie.

Wyróżnienie w tej samej kategorii zdobyło Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG. Stowarzyszenie na Gali Kameleona reprezentowali Justyna Zielińska i Adrian Skoczylas. Stowarzyszenie w ubiegłym roku współorganizowało projekt "Uwaga - cyberprzemoc!", konkurs dla młodzieży "Ja, czyli Obywatel 2011" i happening "Za co można kochać Polskę?" z okazji Dnia Flagi. Stowarzyszenie było pomysłodawcą akcji "Paka dla Uczniaka" i meczu charytatywnego Zgierscy Artyści kontra Zgierscy Politycy. Koordynuje również zgierską edycję kampanii 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, której 5. edycja rozpoczyna się już pod koniec listopada.

W kategorii Media Kameleona kapituła przyznała Dziennikowi Łódzkiemu, patronującemu wielu przedsięwzięciom Młodzieżowego Domu Kultury w Zgierzu oraz innych instytucji kulturalnych w mieście. W gazecie tej można znaleźć dużo artykułów poświęconych zgierskim sprawom, alarmujących o problemach naszego miasta i promujących zgierskie inicjatywy.

Jak podkreślono w trakcie Gali, żadne przedsięwzięcie nie mogłoby odbyć się bez sponsorów. Za działalność w tym zakresie również MDK przyznaje statuetkę Kameleona. Tegorocznym laureatem tej kategorii został Sklep Kosmetyczny NATALIA, sponsor m.in. Amatorskich Mistrzostw Województwa Łódzkiego Family Cup.

Wyróżniono także Agencję Artystyczną Art. Studio, którą reprezentował Przemysław Janicki. Art. Studio współpracuje z MDK-iem przy organizacji Festiwalu Muzyki Rockowej Zderzak, mistrzostw Family Cup oraz oczywiście Gali Kameleona.

- Wiem, że gdy nie ma już znikąd ratunku, zawsze mogę udać się do sklepu NATALIA czy Przemka Janickiego i tam otrzymam potrzebną pomoc - podkreślała przy wręczaniu nagród dyrektor MDK, Jadwiga Wlaźlińska.

Ostatnia kategoria dotyczyła Szczególnych Osiągnięć Artystycznych. Osoby i zespoły nominowane w tej kategorii występowały w trakcie Gali. Poetka, keyboardzista, akordeoniści i zespoły wokalne - takimi talentami może pochwalić się Młodzieżowy Dom Kultury oraz Zgierz. Statuetkę Kameleona 2012 otrzymała Natalia Kowalska, akordeonistka Państwowej Szkoły Muzycznej w Zgierzu, laureatka międzynarodowych i ogólnopolskich przeglądów muzycznych oraz stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Wybitnie Zdolnych. Wyróżnienie otrzymał grający na keyboardzie Andrzej Brzeziński, laureat Wojewódzkiego Przeglądu Młodych Instrumentalistów oraz aktor grupy teatralnej Maniek.

Po zakończonej Gali nastąpiła część jubileuszowa MDK. Po krótkim poczęstunku i okazji do porozmawiania i powspominania przeszłości MDK, program artystyczny zaprezentował Teatr Uliczny Fen-X, który znany jest z teatru ognia. Na zakończenie goście Młodzieżowego Domu Kultury wypuścili w powietrze 60 chińskich lampionów, życząc sobie szczęścia i spełnienia marzeń.

A czego życzł sobie sam MDK? Z pewnością rozwiązania problemów, które spotkały go w tym roku tak, aby jego pracownicy mogli skupić się na tym, co najważniejsze. Na odkrywaniu talentów wśród dzieci.

 

 

.