A A A

KostiuchnowkaPomysł powstania Sztafety narodził się w trakcie obozu, podczas odbudowy cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Wołyniu. Druhowie usłyszeli wówczas o tym, jak przed wojną ich rówieśnicy biegali z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki. Tam, na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli go do Krakowa.

Harcerze uznali, że podejmowana w okresie międzywojennym inicjatywa jest godna kontynuowania, ponieważ będzie zarówno niekonwencjonalną nauką historii i służbą, ale również niezapomnianą przygodą.

Pod przewodnictwem phm Krzysztofa Kowalewskiego w XII Sztafecie Rowerowej po Ogień Niepodległości udział weźmie jedenastu uczestników: Marta Kasińska, Paulina Woźniak, Łukasz Oleski, Damian Kowalewski, Mirosław Marczyk, Mateusz Niźnikowski, Paweł Pietrasiak, Adam Nieckarz, Kacper Czapliński, Piotr Pawluczyk oraz Piotr Dąbrowski. W trakcie przejazdu każdego roku odbywa się wiele spotkań i uroczystości, podczas których uczniowie, harcerze, władze samorządowe z różnych miast odbierają od zgierskich harcerzy Ogień, aby zapłonął podczas lokalnych uroczystości 11 listopada. Tego dnia uczestnicy Sztafety składają przywieziony z Kostiuchnówki symbol na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza podczas uroczystości z udziałem najwyższych władz państwa.

- Zapraszamy do obejrzenia strony internetowej Sztafety Rowerowej po Ogień Niepodległości www.ogienniepodleglosci.pl.tl, gdzie umieszczona jest dokładna trasa tegorocznego przejazdu, fotorelacje z poprzednich wypraw oraz kontakt i propozycje współpracy - zachęca Katarzyna Pawluczyk z Hufca ZHP Zgierz.

 

.