A A A

Artur DuninPodczas posiedzenia prezydium Klubu PO został przyjęty projekt ustawy o umowie związku partnerskiego przygotowany przez posła Artura Dunina. Po wakacjach ustawa ma być procedowana. 

Ustawa dotyczy zarówno par heteroseksualnych, jak i homoseksualnych. - Moim podstawowym celem było przygotowanie takich zmian, które ułatwią życie par żyjących w związkach nieformalnych - pisze na swojej stronie poseł Artur Dunin. - Przykładem może być możliwość udostępnienia partnerowi lub partnerce informacji o stanie zdrowia.

- Pojawiają się zarzuty, że istnieje przecież możliwość zawarcia związku małżeńskiego, ale hipokryzją jest niedostrzeganie, że coraz więcej osób żyje w związkach nieformalnych i tendencja jest rosnąca. Moja ustawa wprowadza zmiany, które ułatwią im wiele spraw, pozwolą między innymi na zabezpieczenie finansowe partnera/partnerki po latach spędzonych wspólnie. Chciałbym podkreślić, że nie jestem przeciwnikiem instytucji małżeństwa a moja ustawa nie wprowadza obowiązku zawierania związków partnerskich - dodaje Dunin.

Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego.

Uzasadnienie projektu ustawy o umowie związku partnerskiego.

 

Umowę związku partnerskiego można by zawrzeć przed notariuszem lub kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Projekt zakłada też możliwość dziedziczenia po sobie po roku trwania umowy. Ustawa posła Dunina nie dawałaby osobom będącym w związku partnerskim prawa do adopcji dzieci czy wspólnego rozliczania się w Urzędzie Skarbowym.

Na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu Sejmu, zdecydowano o zdjęciu z porządku obrad  projektów ustaw o związkach partnerskich autorstwa SLD i Ruchu Palikota. Za pracami nad projektami głosowały oba te kluby oraz 25 posłów Platformy Obywatelskiej, w tym poseł Dunin.

 

(źródło: inf.własne; www.arturdunin.pl)

 

 

 

.