A A A

 

Majowa misja gospodarcza w Kazachstanie, w której uczestniczył Starosta Zgierski Krzysztof Kozanecki była impulsem do nawiązania kontaktów gospodarczych i kulturalnych między województwem łódzkim a tamtejszymi przedsiębiorcami i władzami. Owocem ówczesnych starań było zawarcie kontraktów handlowych między polskimi i kazachskimi firmami.
W czwartek 12 lipca powiat zgierski gościł przedstawicieli rządowej Agencji Inwestycji i Eksportu Narodowego KAZNEX INVEST. 
- Delegacja z Kazachstanu przyjechała do Polski na zaproszenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych – mówi Starosta Zgierski Krzysztof Kozanecki. - W ramach pięciodniowej wizyty w naszym kraju udało się namówić Kazachów, żeby odwiedzili powiat zgierski i poznali jego proinwestycyjny charakter. Oprócz ogólnych informacji o naszym regionie, korzyściach jego położenia na styku dwóch autostrad, mogli oni na własne oczy przekonać się, o dynamice rozwoju podstref Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zlokalizowanych w Aleksandrowie Łódzkim i Strykowie i o przychylności władz tych gmin, które jak nikt inny wiedzą jak przyciągnąć i zatrzymać u siebie inwestorów.


Przedstawiciele KAZNEX-u - agencji, która jest odpowiedzialna za relacje z inwestorami, byli pod wrażeniem tempa rozwoju tych terenów. Kazachowie odwiedzili firmę ABB – lidera w produkcji aparatury rozdzielniczej napięć, transformatorów mocy i systemów elektroenergetycznych oraz działającą w jednym z trzech strykowskich techno - parków firmę Diesel Truck – dealera i serwisanta pojazdów Mercedes – Benz. 
- Oprócz znakomitych terenów inwestycyjnych, nowoczesnych i znanych firm, które właśnie tu postanowiły ulokować swój biznes, ujęło mnie także to, że każdy ze spotkanych dyrektorów fabryk podkreślał przychylność i pomoc lokalnych samorządów w załatwieniu wszelkich potrzebnych udogodnień, dokumentów, które były niezbędne by rozpocząć działalność – mówi dyrektor KAZNEX- u Ardak Dossanov. – Jeśli wielki biznes sam z siebie chwali władzę, to jest to godne podziwu. W Kazachstanie mamy 9 specjalnych stref ekonomicznych, gdzie inwestor dostaje za darmo w dzierżawę teren, jest zwolniony ze wszelkich podatków i ma ulgi w opłatach związanych z kosztami pracowniczymi. Jednak pomimo tylu udogodnień muszę przyznać, że mamy problemy ze ściągnięciem inwestorów – dodaje dyrektor Dossanov.


W czasie spotkania z kilkoma przedsiębiorcami działającymi na terenie powiatu zgierskiego, władze KAZNEX-u zadeklarowały pomoc polskim firmom chcącym zaistnieć na kazachskim rynku. A, że warto pomyśleć o biznesowej ekspansji na tamte tereny, może świadczyć fakt, że Kazachstan to bogaty w ropę naftową, dynamicznie rozwijający się kraj, który jest w trakcie rozbudowy nowych ośrodków władzy, gospodarczych i mieszalniczych. Warty zaznaczenia jest także fakt, że dzięki oddawanemu niebawem do użytku połączeniu kolejowemu na linii Łódź-Kazachstan (do Pekinu), czas transportu towarów skróci się z 40 do siedmiu dni. 
 

Źródło: Małgorzata Tomczuk,
Starostwo Powiatowe w Zgierzu

 

.