A A A

 

Za nieco ponad miesiąc odbędą się wybory samorządowe. 21 listopada odwiedzimy nasze lokale wyborcze, by zdecydować, kto przez następne 4 lata będzie naszym prezydentem czy radnym na różnym szczeblu samorządu terytorialnego. Nasz głos znów będzie miał znaczenie. 

 

Dla wielu z Was poprzednie zdanie brzmi jak kpina – „przecież 1 głos niczego nie zmieni” jest częstym argumentem za tym, by zostać w domu. Cóż, ciekaw jestem jak wiele z tak mówiących osób wie, że o tym, kto znalazł się w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Zgierza w 2006 roku zdecydowało 130 głosów. To co prawda nie jest „1 głos” - ale wśród prawie 20 tysięcy stanowiło to zaledwie 0,66% wszystkich głosów! Niecały 1 procent wyborców zdecydował o tym, kto w ostateczności został prezydentem miasta!

Zapewne niewielka część lokalnego elektoratu wie, że o przyznawanych mandatach do Rady Miasta Zgierza w poszczególnych okręgach decydowało od kilkunastu do kilkudziesięciu głosów i że radnymi zostawali kandydaci, którzy mieli ich na koncie sto kilkanaście – a nawet mniej niż sto. Liczby te nie mają na celu podważenia mandatu obecnych władz naszego samorządu. Jedyne, co negują, to osłabianie wagi „1 głosu”, który ponoć „o niczym nie przesądza”.

Ktoś jednak w tym miejscu powie: „co za różnica na kogo zagłosuję, przecież nikt nie zasługuje na mój głos”. Najprawdopodobniej nikt znajdujący się na poszczególnych listach wyborczych nie jest kandydatem idealnym. Ironicznie można by stwierdzić, że dużo lepsi od startujących są ci, którzy wyboru dokonują, lecz to do niczego konstruktywnego nas nie zaprowadzi. Można jedynie ubolewać nad słabym zaangażowaniem zwykłych ludzi w to, co zostało oddane w ich ręce, czyli samorząd. I liczyć na to, że „za cztery lata...”.

Rolą mediów, zarówno tych ogólnopolskich, jak i tych skupiających się na sprawach lokalnych, nie jest tylko informowanie o tym, co się dzieje. Media powinny także łączyć tych, którzy są przez nie opisywani z tymi, którzy je odbierają. W kontekście zbliżających się wyborów rolą mediów jest bycie łącznikiem pomiędzy wyborcami, a kandydatami do władzy.

Pierwszą do tego okazją może być debata prezydencka organizowana w ramach projektu „Zatroper – co dla młodzieży?!”, która będzie miała miejsce już 24 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu. Jednakże i nasz serwis przygotował ofertę dla mieszkańców naszego miasta. W pierwszej połowie listopada zaprezentujemy rozmowy ze wszystkimi kandydatami na urząd Prezydenta Miasta Zgierza, w których pytać będziemy zarówno o obecną i planowaną działalność polityczną, jak również postaramy się ukazać ich „ludzką twarz”, o której tak często zapominamy, gdy myślimy o polityce.

Chcemy, aby te rozmowy były nie tylko spotkaniem dziennikarzy z politykami, lecz by w jak największym stopniu ich częścią byli sami zgierzanie. Zachęcamy więc wszystkich do tego, by przesłali nam swoje pytania do startujących kandydatów – najłatwiej będzie je wysłać przez serwisowe WIADRO. Każdy ma przecież prawo pytać i oczekiwać odpowiedzi – ta zasada stanowi fundament tego, co obecnie nazywamy „demokracją” i „samorządnością”.

Już niedługo w naszym serwisie pojawią się kolejne informacje w związku z wyborami samorządowymi. Skorzystajcie z nich, by później świadomie skorzystać ze swojego prawa do głosu.

Adrian Skoczylas

.