A A A

Sobotka 2012(fot. Jakub Grzybowski)

23 czerwca po raz kolejny w Zgierzu odbyła się Noc Sobótkowa. W tym roku zgierzanie przywitali lato na sportowo i folkowo. Nie zabrakło ognistych akcentów oraz tradycyjnego obrządku.

 

Obejrzyj fotorelację w naszej Galerii!

Sportowa część w Parku Miejskim rozpoczęła się rano zajęciami z nordic walkingu pod okiem instruktora Rafała Kasińskiego. Trening rugby przygotowali zawodnicy Ferrano Włókniarz Zgierz. Popularnością cieszyły się także gry i zabawy z piłką nożną dla dzieci, animowane przez Remigiusza Fussa i Wojciecha Stańczyka z Włókniarza Zgierz. Na koniec panie mogły skorzystać z zajęć jogi z instruktorką Iwoną Chruścik.

- Sobótka na stałe zagościła w zgierskim kalendarzu imprez i to widać choćby po licznie przybyłej publiczności - mówi Justyna Zielińska ze Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich EZG. - W tym roku trochę urozmaiciliśmy ją elementem sportowym, w nawiązaniu do Euro 2012. Sobótka rozpoczyna lato, a to przecież czas aktywności, chcieliśmy pokazać zgierzanom, jak mogą spędzać czas. Cieszymy się, że tegoroczna Noc Sobótkowa zgromadziła tyle instytucji i organizacji, które wspomogły ją nie tylko materialnie, ale i własną pracą - dodała.

Po południu miała miejsce część ludowo-folkowa Sobótki. Na scenie rozpoczęli ją bębniarze, pod sceną zaś można było wziąć udział w warsztatach z wicia wianków. Atrakcją był także wegetariański grill. Do terenowego studia zapraszała zgromadzonych TV Centrum.

Po bębniarzach na scenie zaprezentowała się Fabryka Urody, tradycyjnie swoimi umiejętnościami chwalili się także członkowie grupy Capoeira.

Głównym punktem muzycznym był zespół Roots Rockets, który bardzo spodobał się publiczności. Po zespole muzycznym przyszedł czas na Zespół Pieśni i Tańca Boruta, który z okazji obchodzonego w tym roku 45-lecia, wystąpił zarówno w aktualnym, jak i dawnym składzie.

Na Sobótce nie mogło zabraknąć ognia. Atrakcyjną formą Teatru Ognia i Papieru zainteresował zgierzan Grzegorz Kwieciński, który podpalał przygotowane wcześniej papierowe budowle.

Tuż przed 22.00 rozpoczął się sobótkowy obrządek, jak zawsze poprowadzony przez ZPiT Boruta. Zespół tradycyjnym wypłynięciem na staw z wiankami zakończył tegoroczną Sobótkę.

 

Organizatorami Sobótki 2012 byli: Nieformalne Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieżowych MNMs, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG, Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zgierzu.

Partnerzy: Miasto Zgierz, Centrum Kultury Dziecka, Centrum Styl, Capoeira, Przedszkoliada.pl, Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz, Włókniarz Zgierz.

Sponsorzy: Miasto Zgierz, Wod-Kan

Patronat medialny: EZG.INFO.PL, TV Centrum, WirtualnyZgierz.pl, Radio Zgierz, ITZ, Gazeta Zgrzyt.

 

 

.