A A A

ZPiT Boruta45 lat minęło od kiedy Zbigniew Hauke, znany folklorysta, oraz związek zawodowy "Chemików" działający przy Zakładach Przemysłu Barwników "Boruta" założyli amatorski zespół propagujący folklor ziemi łęczyckiej. Trzon zespołu stanowili tancerze, śpiewacy i muzycy przeniesieni z wiejskiego zespołu z Białej koło Zgierza. W 1991 r. z powodu trudności finansowych zakładów, Zespół Pieśni i Tańca "Boruta" przeszedł pod opiekę Miejskiego
Ośrodka Kultury.

Dziś w skład "Boruty" wchodzi sześcioosobowa kapela oraz trzy grupy wiekowe tancerzy: dzieci 4-14 lat, młodzież 16-25 lat oraz dorośli do 55 roku życia. W sumie zespół liczy 56 członków. Oprócz wspomnianego folkloru łęczyckiego, w ich repertuarze znaleźć można nawiązanie do tradycji krakowskiej, łowickiej, lubelskiej, a także górali żywieckich i cieszyńskich.

Świętowanie tak pięknego jubileuszu nie mogło się odbyć inaczej niż poprzez koncert. W wypełnionej po brzegi sali Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" w Zgierzu artyści dali prawie dwugodzinny popis swoich umiejętności. "Chodzony", "Walczyk łęczycki", "Tańcowały dwa Michały", "Świeci miesiąc świeci" to tylko niektóre utwory wykonane przez obecnych, ale i  byłych "Boruciarzy".

Zanim na scenie zaczęły wirować różnokolorowe, ludowe stroje, poseł na Sejm RP, Agnieszka Hanajczyk oraz członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, Wojciech Budziarski podzielili się z zespołem wiadomością o przyznaniu nagrody okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.

Starosta Zgierski, Krzysztof Kozanecki, na początku maja wystąpił o przyznanie nagrody okolicznościowej, a jego inicjatywę poparła posłanka Agnieszka Hanajczyk. Nagroda w wysokości 15 000 zł to najwyższe do tej pory przyznane przez ministra wyróżnienie. Uroczyste jej przekazanie, nastąpi, gdy ministerialne środki wpłyną na konto Starostwa Powiatowego w Zgierzu.

- Jako kilkuletnia dziewczynka nie mogłam doczekać się uroczystości pierwszomajowych, kiedy specjalnie na tę okazję zakładałam strój łowicki, dlatego całym sercem podpisałam się pod wnioskiem pana Starosty - mówiła posłanka Agnieszka Hanajczyk.

 

źródło: Monika Gering

 

Zobacz także: ZPiT Boruta zasłużony dla kultury polskiej

.