A A A

Dzień StrażakaPaństwowa Straż Pożarna obchodzi w tym roku 20-lecie, a ponieważ maj jest miesiącem, w którym przypada święto patrona strażaków - świętego Floriana, dlatego nie brakuje w ostatnim czasie ceremonii poświęconych tym, którzy na co dzień walczą z ogniem.

12 maja miał miejsce Powiatowy Dzień Strażaka, natomiast 6 dni później odbyła się uroczystość o randze wojewódzkiej. Zapoczątkowała ją msza święta odprawiona przez arcybiskupa Władysława Ziółka w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej, następnie zgromadzeni przemaszerowali do Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego przy Al. Politechniki, gdzie obejrzeli pokaz akcji ratunkowej.

Tego dnia wręczono odznaczenia państwowe - Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnia Służbę, a także odznaki Zasłużony Dla Pożarnictwa. Strażakom nadano wyższe stopnie służbowe: oficerskie, aspiranckie i podoficerskie, a także Złote Znaki Ochotniczych Straży Pożarnych.

Władzom wojewódzkim, miejskim oraz samorządowych wręczono okolicznościowe medale z okazji 20-lecia PSP za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Wśród wyróżnionych znalazł się Krzysztof Kozanecki, Starosta Zgierski.

Podczas akademii skierowano do strażaków wiele podziękowań za codzienną służbę I choć straż pracuje na coraz nowocześniejszym sprzęcie, to nie on, lecz strażacy stanowią największą jej wartość.


Monika Gering

Biuro Promocji i Redakcja Gazety Powiatowej
Starostwa Powiatowego w Zgierzu

.