A A A

MDKMłodzieżowy Dom Kultury w Zgierzu obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia powstania. Znana w kraju ze swych osiągnięć oraz organizacji imprez artystycznych i kulturalno-sportowych placówka, mieści się obecnie w małym i bardzo skromnym budynku przy ul. Długiej 42, który jest już zabytkiem a jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.

Władze powiatu zgierskiego, pod który podlega Młodzieżowy Dom Kultury w Zgierzu, przegłosowały  w styczniowym głosowaniu budżet na rozpoczęcie adaptacji budynku po dawnym sądzie przy ul. Dąbrowskiego 18, który wojewoda łódzki ofiarował zgierskiej społeczności na działalność MDK. 26 kwietnia władze powiatu wraz z władzami miasta podpisały list intencyjny w sprawie przekazania z dniem 1 stycznia 2013 roku, prowadzenia Młodzieżowego Domu Kultury zgierskiemu samorządowi.

W dniu 15 maja 2012 Rada Rodziców przy MDK w Zgierzu spotkała się ze starostą zgierskim, panem Krzysztofem Kozaneckim, który wyjaśnił nam powody swojej decyzji , popartą odpowiednią dotacją na ten cel oraz gotowością przekazania miastu trzech wartościowych nieruchomości. W tym samym dniu w Mieście Tkaczy odbyło się też spotkanie „Porozmawiajmy o kulturze”, na którym byli obecni Prezydent Miasta Zgierza, Iwona Wieczorek oraz wiceprezydent, Grzegorz Leśniewicz. Ludzie zainteresowani losem MDK-u zadali pytania o jego los i przyszłą siedzibę. Władze miasta przyznały, że obecny budynek MDK przy ul. Długiej 42 nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Nie mają też w planach przeznaczenia na działalność oświatową MDK-u oddzielnego budynku (np. byłego budynku sądu przy ul. Dąbrowskiego). Padła propozycja, by swoje działania MDK przeniósł do Miejskiego Ośrodka Kultury i Centrum Kultury Dziecka w godzinach 8.00 – 22.00.

- Protestujemy przeciwko takiemu postawieniu sprawy – mówią rodzice, który dzieci korzystają z oferty Młodzieżowego Domu Kultury. - Pani Prezydent chce kosztem kultury i oświaty ratować zgierski budżet. Wiemy, że sytuacja finansowa miasta nie jest łatwa i wiemy również, że jest to spowodowane szeregiem decyzji dzisiejszych, ale również - a może przede wszystkim - z przeszłości... Naszym celem nie jest rozliczanie kogokolwiek. Naszym celem jest uratowanie MDK i wierzymy, że przy odrobinie dobrej chęci ze strony naszych władz jest to możliwe. Apelujemy: nie walczcie z kulturą, ona jest bezpartyjna i ponadczasowa!

Wiceprezydent Grzegorz Leśniewicz 15 maja wyraził niechęć przyjęcia w darowiźnie od Zarządu Starostwa Zgierskiego obecnej siedziby MDK. Uznał budynek za ruinę, wymagającą dużych nakładów pieniężnych – nawet w sytuacji, gdyby miał zostać zburzony. Budynek MDK-u mieści się na atrakcyjnej i wartościowej działce w samym centrum Zgierza. Rodzice i pracownicy MDK zastanawiają się nad pobudkami niechęci przejęcia ww. nieruchomości. Martwią się o to, co stanie się z MDK, z którego usług korzystają setki dzieci ze Zgierza i okolicznych miejscowości.

W obronie MDK-u powstała na Facebooku grupa „Uratujmy MDK”.

Jaka przyszłość czeka Młodzieżowy Dom Kultury? Kolejną okazją do otrzymania odpowiedzi na to pytanie będzie spotkanie, które organizuje Rada Rodziców przy MDK w Zgierzu. 22 maja o 11.30 w Urzędzie Miasta Zgierza rodzice i pracownicy MDK spotkają z Prezydent Miasta Zgierza, Iwoną Wieczorek. Celem spotkania jest uzyskanie odpowiedzi na pytania: Co dalej z MDK? Dlaczego władze miasta nie są zainteresowane przejęciem od Starostwa obecnej siedziby placówki? Co dalej stanie się z budynkiem przy ul. Długiej?

źródło: własne; Izabela Pakulska

 

.