A A A

 

3maja20123 maja w Parku Miejskim zgierzanie po raz kolejny mieli możliwość powiedzenia, za co kochają Polskę. Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG w ramach obchodów Święta Konstytucji 3 Maja przygotowało w tym celu mapę kraju, którą uzupełniali mieszkańcy naszego miasta.

Wśród wpisów najczęściej pojawiały się te chwalące piękne krajobrazy i obiekty przyrody (Mazury, Bieszczady, Bałtyk). Nie brakowało także wspominania polskiej tradycji i historii, waleczności i bohaterskości powstańców warszawskich. Zgierzanie kochają Polskę także za piwa regionalne, sportowców albo samych ludzi – nie zabrakło wpisów potwierdzających, że kraj panie kochają za polskich mężczyzn, a panowie za kobiety. Pojawiały się wpisy bardziej humorystyczne, np. „służby mundurowe” lub „Koko Koko Euro Spoko”, nawiązujące do hymnu polskiej reprezentacji na Euro 2012, ale też te podkreślające lokalny patriotyzm – bo Polskę można kochać także za Zgierz, Art.51, Klub AgRafKa czy SLO im. R. Traugutta.

Happening „Za co można kochać Polskę” odbył się w Zgierzu już po raz trzeci. W poprzednich latach mieszkańcy miasta wypisywali plusy swojego kraju na białych i czerwonych kartkach, w tym roku Stowarzyszenie EZG do tego celu zaproponowało mapę. Akcję należy uznać za udaną – efekt można ocenić patrząc na zdjęcie mapy Polski wypełnionej wpisami bądź rysunkami zgierzan. Nie pozostaje nic innego, jak powtórzyć pomysł za rok!

Organizatorów w Parku reprezentowali członkowie Stowarzyszenia: Bartłomiej Bartczak, Paweł Kacprzak, Adrian Skoczylas, Krzysztof Spiesz i Kuba Szymański. Należy jednak także podziękować za pomoc i współpracę Wydziałowi Kultury i Sportu UMZ, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Zgierzu oraz zgierskiej Straży Miejskiej.

 

.