A A A


(Pochód w Dzień Kobiet, 1911; fot. wikipedia.pl)

Dzień Kobiet, 8 marca, okazja ostatnio raczej wykpiwana lub brana w cudzysłów. Przy okazji Dnia Kobiet wszystkie media przypominają o rajstopach i goździkach. I o tym, ze jest to święto wymyślone przez komunistów. Nic bardziej mylnego!

Tradycja Dnia Kobiet sięga starożytnego Rzymu, gdzie w pierwszym tygodniu marca obchodzono Matronalia, związane z macierzyństwem i płodnością. Świętowały głównie kobiety zamężne, rzymskie matrony, ale tego dnia pozwalały one także odpocząć od pracy swoim niewolnicom(!). Nowożytna tradycja obchodów Dnia Kobiet narodziła się z walki kobiet o lepsze warunki pracy i wynagrodzenie podobne do tego, które otrzymywali mężczyźni. Obchody miały upamiętniać krwawo tłumione strajki robotnic. Inna interpretacja nawiązuje do walki angielskich sufrażystek o prawa wyborcze dla kobiet (trudno w to uwierzyć, ale jeszcze 100 lat temu nie była to kwestia oczywista). Międzynarodowy Dzień Kobiet pojawił się w kalendarzu w 1911 roku (nomen omen dokładnie 100 lat temu) i obecnie świętowany jest w wielu krajach, na różne sposoby. We Włoszech i w Rosji kobietom wręcza się mimozy. W niektórych krajach Dzień Kobiet łączy się z Dniem Matki – kobiety obdarowywane są przez swoje dzieci i wnuki. W Portugalii tego dnia kobiety organizują przyjęcia i spotkania, na które mężczyznom wstęp jest wzbroniony.

W Polsce przetrwał zwyczaj "kwiatka dla Ewy”, chociaż częściej słychać o organizowanych w tym dniu Manifach (manifestacjach feministycznych) i happeningach, zwracających uwagę na problemy kobiet w życiu politycznym i społecznym, kwestie dyskryminacji i praw kobiet.

Iwona Hulewicz 

.