A A AW dzisiejszych czasach często spotykam się ze swego rodzaju znieczulicą na ludzkie nieszczęścia. Być może dzieje się tak dlatego, że ludzi z problemami jest zdecydowanie więcej niż tych, których one nie dotykają. Zaobserwowałam jednak w społeczeństwie, które jest coraz bardziej zniechęcone i źle nastawione do proszących o odrobinę wsparcia i zainteresowania, zjawisko bardzo zaskakujące.

Ostatni miesiąc był dla mnie zbiorem działań, które miały przysłużyć się osobom znajdujacym się w trudnych sytuacjach życiowych. Z jednej strony zbiórka rzeczy realizowana w ramach projektu „Klucz do równosci – nie wykluczaj”. Jako Stowarzyszenie postanowiliśmy stanąć w kilku miejscach naszego miasta i przez dwie godziny zbierać ubrania, buty oraz inne potrzebne rzeczy na zimę. Udało się. Po postoju pod Polo Marketem i pod SP 10, gdzie nie spotkaliśmy ani jednego człowieka z workiem ciuchów, na Kuraku zaczęła się dla nas dobra passa, która trwała już do końca. Dziękuję wszystkim mieszkańcom tego Osiedla, ale i tym, którzy przynosili rzeczy na parking przy Tesco czy na parking na Rudunkach. Pokazało to, że chcemy włączać się w tego typu inicjatywy. Co więcej, dało nadzieję na kolejne, ponieważ padające pytania o kolejne zbiórki, udowodniły, że trzeba to kontynuować. Są w Zgierzu miejsca, gdzie tego typu pomoc przyjęta zostanie z otwartymi rękami. Warto się włączać i pracować na poprawę życia swoich sąsiadów.

Z drugiej strony chciałam bardzo serdecznie podziękować grupie osób, które z entuzjazmem zareagowały na akcję „Drewno”. Wspólnie postanowiliśmy wesprzeć pewną rodzinę ze Zgierza, która przed zimą potrzebuje węgla i opału do pieca. Udowodniło mi to, że otaczają mnie ludzie, którym nie jest obojętny drugi człowiek.

300 kg węgla oraz pocięte drewno to wszystko udało się zebrać dzięki zaanagażowaniu całkiem sporej grupy osób, wśród których znaleźli się: Agata Drewnicz-Kaczmarek, Paweł Czekalski, Izabela Klimek, Karolina Miżyńska, Dorota Pogorzelska i fima DORbud, Marzena Więckowska, Andrzej Witczak, Dymitr Janicki, Kamil Wencel, Jacek Miklaszewski oraz Marcin Ziemiański. Wszystkim Wam dziękuję. Budzi to we mnie poczucie, że wszystko zależy od ludzi. Razem można zdziałać dużo dobrego, można bezinteresownie angażować się w pomoc tym, którzy sami nie dadzą sobie rady.

W kontekście zbliżającej się zimy i świąt, pamiętajmy o naszych sąsiadach, znajomych, ludziach spotykanych na ulicy - ta pomoc często nic nie kosztuje.

Justyna Zielińska

.