A A A

 


Dnia 15 maja w stajni „Oleńka” odbyły się Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody. Paula Baranowska była na miejscu i przyjrzała się wydarzeniu z bliska.

 

Już przy samym wejściu dużo ludzi, gwar i zamieszanie. Idąc dalej mijamy kilkadziesiąt koni i jeźdźców – jedni już startowali, inni czekają na swoją kolej, a niektórzy już się pakują i wracają do domu. Na torze telebim, na którym wyświetlają się nazwiska startujących, imiona koni i punkty. Co chwila słychać ogłoszenia z budki sędziowskiej, ale bardzo trudno się we wszystkim zorientować. Dlatego potrzebujemy przewodnika po tym świecie – będzie nim Kasia Balcerak, która jeździ konno już 9 lat i ma za sobą kilka startów w zawodach.

EZG.INFO: Na torze mnóstwo przeszkód o różnym wyglądzie – jedne bardziej rozbudowane, inne mniej. Wszystkie kolorowe i ponumerowane. Tuż przed startem wszyscy zawodnicy wychodzą na tor i odmierzają krokami odległości. Ale o co dokładnie chodzi?

Kasia: Należy zacząć od tego, na czym polegają zawody. Otóż zawodnik ma do pokonania parkur składający się z przeszkód o różnej trudności. Otrzymuje się punkty karne – za zrzutki lub nieposłuszeństwo konia, czyli wyłamania (ominięcie przeszkody), odmowy (zatrzymanie przed przeszkodą) i upadki. Przed startem jeździec ogląda cały tor, mierzy odległości, by wiedzieć jak jechać.

EZG.INFO: Po konkursie rozdanie nagród i dekoracja. Wszyscy jadą rundę honorową, którą prowadzi zwycięzca. Przerwa techniczna, a na tor wbiega grupa ludzi, którzy zmieniają kolejność przeszkód i podwyższają je. Dlaczego te zmiany?

Kasia: Jest kilka konkursów podzielonych ze względu na klasy. Najniższa to LL, później L, P, N i C. Zwiększa się trudność parkuru, wysokość przeszkód i zmieniają się zasady oceniania. Do startu w klasach P, N i C niezbędne jest posiadanie licencji. Można ją zdobyć w konkursach licencyjnych – dzisiaj również się taki odbył. Startują w nich jeźdźcy w różnym wieku, nie ma reguły. Niestety, dzisiaj nikt licencji nie otrzymał.

EZG.INFO: Jest również coś takiego, jak konkurs towarzyski. Czym się różni od pozostałych?

Kasia: Może w nim wziąć udział praktycznie każdy. Wystarczy mieć odpowiednie zaświadczenie lekarskie, paszport oraz aktualne szczepienie konia i można wystartować.

EZG.INFO: Najmłodsza zawodniczka w konkursach wyższych klas miała 13 lat. Jak długo i w jaki sposób trzeba trenować, by móc startować w zawodach?

Kasia: Tego nie da się dokładnie określić, to bardzo indywidualna sprawa. Jednym przygotowanie do zawodów zajmuje kilka miesięcy, innym dwa lata. To zależy od tego jak przebiega współpraca między jeźdźcem a koniem – muszą ze sobą współgrać. Może to dziwnie zabrzmi, ale muszą się zrozumieć i ufać sobie nawzajem. Treningi na przeszkodach odbywają się średnio dwa razy w tygodniu. Poza tym we własnym zakresie ćwiczysz inne rzeczy, np. dosiad.

EZG.INFO: Jaki jest najtrudniejszy element zawodów?

Kasia: Jeśli chodzi ogólnie o zawody, to najtrudniejszy moment jest tuż przed startem. Na torze to pierwsza i ostatnia przeszkoda. Na początku się boisz, nie wiesz jak zareaguje koń, bo przy wjeździe na parkur jest zdezorientowany. Kiedy już pokona się pierwszą przeszkodę człowiek się „wyłącza”. Ostatnia jest najgorsza, ponieważ zazwyczaj przy niej puszczają już emocje i często popełnia się jakiś błąd.

O zdanie zapytaliśmy również Katarzynę Kaźmierczak - instruktorkę jazdy oraz uczestniczkę zawodów.

EZG.INFO: Jak wyglądają przygotowania do zawodów?

Katarzyna: Moje przygotowania skupiają się na koniu, nie zajmuję się sobą. Podstawa to dużo ćwiczeń. Potem trzeba tylko osiodłać konia, ubrać się na galowo i wyjechać na parkur.

EZG.INFO: Co sprawia Pani największą trudność podczas zawodów?

Katarzyna: Problemy z koniem, np. gdy się płoszy – bo przestraszy się przeszkody albo banera, który trzepoce na wietrze.

EZG.INFO: Czy często startuje Pani w zawodach?

Katarzyna: Nie, nie jestem czynnym zawodnikiem. To mój drugi start, ale nie mam planów na następne w najbliższej przyszłości. Nie przyjeżdżam na zawody dla nagród, ale żeby „urozmaicić” trochę życie konia, spróbować z nim czegoś nowego.

EZG.INFO: Dziękuję za rozmowę i życzę wszystkiego dobrego.

Szczególne podziękowania kierujemy do Kasi Balcerak, która dzieląc się z nami swoją wiedzą oraz doświadczeniem umożliwiła zrealizowanie niniejszego materiału.

.