A A A


(na zdjęciu: Derby Zgierza, fot. Piotr Kmieciak)

19 czerwca odbyła się ostatnia, 34. kolejka IV ligi piłki nożnej. Swoje mecze wygrał zarówno Włókniarz Zgierz (2:1 z Unią Skierniewice), jak i Boruta Zgierz (walkower z UKS SMS II Łódź). Niestety, tego drugiego zgierskiego zespołu nie zobaczymy na jesień w IV-ligowych rozgrywkach*.

Sezon 2010/2011 dla zgierskiego futbolu zapowiadał się dobrze – w okręgu łódzkim IV ligi był już MKP Boruta Zgierz, a jako beniaminek dołączył Włókniarz. 28 sierpnia miały miejsce pierwsze derby Zgierza, które na boisku przy ul. Musierowicza wygrała Boruta 3:1. Jednakże od tego czasu to Włókniarz zaczął osiągać lepsze wyniki, dzięki czemu na koniec rundy jesiennej w listopadzie zgromadził 24 punkty, Boruta zaś 22.

W rundzie wiosennej Włókniarz grał jeszcze lepiej – m. in. 9 kwietnia rewanżując się Borucie zwycięstwem 2:0 na boisku MOSiR. 32 punkty w 17 meczach pozwoliły im zająć ostatecznie 5. miejsce z 56 oczkami na koncie. Jak na beniaminka jest to wynik bardzo dobry. Miejmy nadzieję, że za rok Włókniarz włączy się do bezpośredniej walki o awans do III ligi, o ile tylko klub będzie stać na dalszą grę (drużyna trenera Bartczaka jako jedyna w IV lidze grała za darmo)…

Niestety tak dobrze nie powiodło się Borucie. Do końca rozgrywek nie było wiadomo ile drużyn spadnie z IV ligi, przez co każdy mecz był na wagę złota. Zmieniwszy w maju trenera na Damiana Gamusa, piłkarze z ul. Wschodniej dzielnie walczyli do końca rozgrywek, wygrywając m.in. z wyżej sklasyfikowaną Zawiszą Pajęczno 2:0, niemniej decydujący okazał się przegrany 1:2 mecz z WKS Wieluń. Ponieważ z III ligi łódzko-mazowieckiej spadają 4 zespoły łódzkie, z okręgu łódzkiego IV ligi musi spaść aż 6 ekip! Szóstą drużyną od końca okazała się właśnie Boruta, która w tabeli znalazła się tylko o 1 punkt za… WKS Wieluń. Jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego (np. wycofanie się którejś z drużyn), to nic już nie uratuje Boruty od spadku.

Do III ligi z łódzkiego awansowały zespoły Omegi Kleszczów (81 pkt.) oraz Zawiszy Rzgów (73 pkt.). W 4. lidze pojawią się natomiast: LKS Kwiatkowice, Sorento Zadębie Skierniewice, Włókniarz Moszczenica oraz Włókniarz Pabianice.

W nowym sezonie IV ligi ze zgierskich ekip zobaczymy już zatem jedynie Włókniarza Zgierz. MKP Boruta Zgierz grać będzie w lidze piątej, skąd mam nadzieję szybko powróci do klasy wyżej. Nowy sezon obu lig rozpocznie się w połowie sierpnia.

* 30 czerwca okazało się, że rezerwy Widzewa Łódź zrezygnowały z gry w IV lidze w sezonie 2011/2012. Z tego powodu MKP Boruta Zgierz utrzymał się w rozgrywkach IV ligi. Więcej informacji - "A jednak utrzymanie".

Adrian Skoczylas

.