A A A

rowermiejski

Już od początku maja jest szansa, by zgierzanie i zgierzanki poruszali się po Zgierzu przy użyciu roweru miejskiego. W ramach porozumienia naszego miasta z Łodzią, w Zgierzu mogą powstać 4 stacje rowerowe, a system byłby zintegrowany z łódzkim rowerem publicznym.

W Zgierzu powstaną 4 stacje wyposażone w 8 jednośladów każdy. Wszystkie wyposażone w czujniki GPS uniemożliwiające kradzież. Lokalizacje stacji to: plac Kilińskiego, park miejski, ośrodek „Malinka” i Osiedle 650-lecia (w  pobliżu siłowni przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym). Warto dodać, że w zgierskim programie przewidziano również postawienie 2 tandemów i dwóch rowerów dla dzieci. Mniejsze rowery staną w parku miejskim.

Zgierz jako pierwsze miasto w aglomeracji łódzkiej pilotażowo przystępuje do programu "Rower miejski". Musi jeszcze dojść do podpisania umowy trójstronnej Zgierza, Łodzi i firmy Nextbike obsługującej program. Ponadto muszą zostać uchwalone stosowne uchwały w obydwu miastach. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, program ruszy w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2017 r. 

- Zakładamy, że część zgierzan będzie chciało skorzystać z jednośladów, choćby po to, żeby dostać się z dziećmi do ośrodka wypoczynkowego „Malinka” – stąd taki pomysł. Ten sezon pokaże nam, jaka będzie praktyka i czy w ogóle będzie zainteresowanie rowerami publicznymi - mówi prezydent Przemysław Staniszewski. - Jeśli zainteresowanie będzie, to oczywiście w kolejnych latach będziemy zwiększać liczbę stacji, dopasowując rozwiązania do potrzeb zainteresowanych. 

Mieszkańcy będą mogli korzystać z publicznych jednośladów przez co najmniej 4 miesiące. Co istotne, rowery, które wypożyczymy w Zgierzu, będą kompatybilne z łódzkimi, a to oczywiście pozwoli na swobodne przemieszczanie się pomiędzy miastami. Na dodatkowe bonusy będą mogli liczyć posiadacze migawek - przy wypożyczaniu roweru dostaną oni 20 dodatkowych bezpłatnych minut. 

Rowery, podobnie jak w Łodzi, będą dostępne dla osób, które zarejestrują się na stronie internetowej programu lub zainstalują na swoim smartfonie bezpłatną aplikację „Nextbike” i dokonają stosownej opłaty za wypożyczenie jednośladu. Serwis internetowy wraz z modułem rejestracji, logowania, mapą i aktualnościami ruszy odpowiednio wcześniej. Informacje na ten temat będą udostępniane między innymi na stronach internetowych miasta, na facebookowym profilu Miasto Zgierz. Ponadto pojawią się informacje w ogólnodostępnych punktach miasta. 

Warto śledzić informacje w Internecie, bo wkrótce Urząd Miasta Zgierza ogłosi konkurs na nazwę programu roweru miejskiego dla Zgierza. 

.