A A A

Odnoszą nieustające pasmo sukcesów, a medale przywożą workami. W czerwcu zdobyli 57 medali Mistrzostw Polski i 25 medali Pucharu Europy Centralnej i Wschodniej. UTW Masters Zgierz, czyli Sekcja Pływacka przy Zgierskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku istnieje zaledwie półtora roku, ale na swoim koncie ma imponujące rezultaty.

utwmasters

UTW Masters Zgierz, czyli Sekcja Pływacka przy Zgierskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, powstała w styczniu 2014 roku. Minęło więc zaledwie półtora roku, ale sukcesy jakie osiągnęli są naprawdę imponujące. Pływacy startują około 13-14 razy w roku. Najważniejsze są starty w Pucharach Polski, których jest 10, w tym 2 starty mają rangę Mistrzostw Polski.

Aktualnie Sekcja liczy 30 świetnych zawodników. Z każdych zawodów wracają nie tylko z olbrzymią ilością medali ale oczywiście z nowymi rekordami Polski. Ich wspaniałe osiągnięcia przyprawiają o zawrót głowy nie tylko Mastersów z Polski, Europy ale i niektórych zakątków Świata.

W dniach 5-7 czerwca w węgierskim Kecskemet odbył się Puchar Europy Centralnej i Wschodniej w pływaniu Masters. Bardzo nieliczna, bo zaledwie pięcioosobowa ekipa zajęła 3. miejsce w klasyfikacji drużynowej. Na 26 startów zdobyła 16 złotych, 6 srebrnych i 3 brązowe medale.

Nie przebrzmiały jeszcze echa tego sukcesu, a już zawodnicy mogą pochwalić kolejnym spektakularnym sukcesem, jaki odnieśli na Mistrzostwach Polski w Szczecinie. Zawody odbyły się 26-28 czerwca, a wystartowało w nich ponad 400 zawodników z kraju i Europy. Zgierz mogło reprezentować zaledwie 14 pływaków z UTW Masters. W trakcie zawodów padło 97 rekordów Polski, z czego, aż 16 jest zasługą naszych sportowców. Przywieźli oni również 57 medali Mistrzostw Polski w tym 31 w kolorze złotym. To naprawdę ewenement w skali kraju: zaledwie 14 pływaków, a 16 rekordów Polski i 57 medali Mistrzostw Polski.

Niestety, starty zawodników i zawodniczek uzależnione są od finansów, a właściwie od ich braku. Tak rewelacyjne wyniki upoważniają pływaków UTW Masters Zgierz do reprezentowania naszego miasta na Mistrzostwach Świata w Kazaniu, które odbędą już w sierpniu. Prawdopodobnie jednak nie wezmą w nich udziału ze względu na brak środków finansowych.

Anna Zarzycka zwróciła się do Andrzeja Wencława - opiekuna grupy, aby podsumował dotychczasowe starty  i osiągnięcia zgierskich pływaków oraz o przedstawił plany na najbliższe sześć miesięcy. Z rozmowy wypływa jednak i smutny wniosek, nie zawsze sukcesy i forma zawodników gwarantują im starty w zawodach.

Rozmowa z Andrzejem Wencławem, opiekunem UTW Masters Zgierz:

(11:55)

andrzejwenclaw

.