A A A

aleksanderdobaAleksander Doba, Podróżnik Roku magazynu National Geographic, 26 marca zawitał do Zgierza. Podczas spotkania w Kolegium Nauczycielskim Aleksander Doba ujął słuchaczy barwnymi opowieściami o obydwu swoich wyprawach i związanych z nimi perypetiach i doświadczeniach.

(fot. Paweł Maciak/Miejski Ośrodek Kultury)

Gość spotkania w Kolegium Nauczycielskim jest kajakarzem, podróżnikiem i pierwszym człowiekiem, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki przebywając trasę od lądu do lądu, wyłącznie dzięki sile swoich mięśni. Udało mu się to dwukrotnie - po raz pierwszy przebył trasę od Dakaru w Afryce do Acarau w Brazylii, a po raz drugi popłynął z Lizbony na Florydę (trasa liczyła 4500 mil morskich, podróżnik spędził na oceanie 167 dni).

Aleksander Doba ujął słuchaczy barwnymi opowieściami o obydwu swoich wyprawach i związanych z nimi perypetiach i doświadczeniach: opowiadał o jedzeniu latających ryb i spojrzeniu w oczy wieloryba, o sztormach na oceanie, o nieoczekiwanych problemach napotkanych podczas rejsu – problemach z urwanym sterem oraz nieczynnym telefonem satelitarnym, który uniemożliwiał łączność ze światem. Opowieści podróżnika to historia podróży ekstremalnej, nieprzewidywalnej, kajakarz mówił o mierzeniu się z własnymi słabościami i złośliwością przedmiotów martwych – opowiadał z niezwykłym poczuciem humoru i dystansem do siebie toteż spotkanie wielokrotnie przerywały wybuchy śmiechu i brawa.

Rozmowa z Aleksandrem Dobą dla Radia EZG:

(6:40)

W 2015 Aleksander Doba otrzymał tytuł Podróżnika Roku amerykańskiej edycji National Geographic (Natonal Geographic People’s Choice Adventurer of the Year) dzięki głosom swoich fanów. Ale kajakarz nie ma jeszcze zamiaru odchodzić na podróżniczą emeryturę. Wierzy, że wyprawa życia dopiero przed nim. Jego motto życiowe brzmi: Lepiej żyć jeden dzień jak tygrys niż sto dni jak owca

.