A A A

skatepark oswiecimBudowa nowego skateparku i street workout parku w Zgierzu do tej pory była wiele razy postulowana przez młodzież uprawiającą sport na desce czy drążkach. Temat wrócił przy okazji petycji młodych sportowców ze Street Workout Zgierz skierowanej do władz miasta oraz możliwości dofinansowania obiektu w ramach projektu rewitalizacji miasta ze środków unijnych.

(fot. Skatepark w Oświęcimiu)

19 marca w Urzędzie Miasta Zgierza odbyły się konsultacje ws. budowy skateparku i street workout parku w naszym mieście. W spotkaniu uczestniczyły osoby jeżdżące na desce, rolkach czy BMX oraz uprawiający street workout, a także zgierskie władze, m. in. prezydent Przemysław Staniszewski, sekretarz Robert Chocholski i Ewa Lefik-Babiasz z Wydziału Inwestycji i Rozwoju.

Celem było przedstawienie propozycji rozwiązań związanych z wykonaniem skate- oraz street workout parku i ich funkcjonowaniem, co było przedmiotem petycji, którą podpisało kilkaset osób. Podobne obiekty znajdują się już m. in. w Aleksandrowie, Łodzi i Rzgowie. Jak przekonywali uczestnicy spotkania, istniejący na terenie Zgierskiej Spółdzielni Mieszkaniowej skatepark ze względu na swój wiek (kilkanaście lat) przestał być atrakcyjny, nie ma też w Zgierzu miejsc przystosowanych do uprawiania street workoutu.

Najbardziej prawdopodobną lokalizacją nowego skateparku jest część Parku Miejskiego pomiędzy ul. 1 Maja a torami kolejowymi. Jak podkreśliły na spotkaniu obie strony, to miejsce wydaje się optymalne: jest w centrum miasta, łatwo do niego dojechać zarówno z innych części Zgierza, jak i z Łodzi, a przy tym jest oddalone od zabudowy mieszkalnej, więc nie przeszkadzałby mieszkańcom. Sportowcy przedstawili swoje pomysły, jak miałby wyglądać skatepark, proponując atrakcyjne dla siebie rozwiązania i elementy: skateplazę, rampy, bowle, piramidy i schody. W Parku (np. przy istniejącej już siłowni zewnętrznej) ma się znaleźć także przestrzeń dla street workoutu, czyli różnego rodzaju drążków i poręczy do ćwiczeń siłowych.

- Mam nadzieję, że to przejdzie, lecz nie jestem do końca pewien. Było już dużo prób - mówił po spotkaniu Maciej Szwejda, jeden ze zgierskich skateboardowców. - Widać było duży entuzjazm, zostały sprecyzowane wyobrażenia co do wyposażenia i materiału, z jakiego miałby zostać wykonany cały obiekt. Budujące było to, że młodzież wiedziała, czego chce - przyznał Paweł Głyda, przedstawiciel firmy zajmującej się projektowaniem skateparków.

(2:44)

W najbliższym czasie ma powstać projekt wizualizacji i wyceny skateparku. Najczęściej takie obiekty wykonywane są z betonu natryskowego lub materiałów kompozytowo-sklejkowych. Wartość budowy zależy od rodzaju gruntu, grubości podbudowy i elementów - średniej wielkości skatepark o powierzchni 300-800 m kw. kosztuje od 200 do nawet 900 tys. zł. Realizacja inwestycji w Zgierzu planowo mogłaby się rozpocząć w 2016 roku.

.