A A A

 

(na zdjeciu: jedna z technik Parkour - passement; wikipedia.org)

Od dawna w Polsce, jak i w innych krajach, rozprzestrzenia się nowa aktywność fizyczna, zwana Parkour. Zapoczątkowana we Francji w podparyskim Lisses przez Davida Bella i Sebastiena Foucana. Z niewinnego biegania po mieście z grupą przyjaciół przerodziło się to w sztukę przemieszczania się, którą można spotkać na ulicach naszego miasta. "L'Art du Deplacement", jeśli użyć francuskiego określenia, polega na jak najszybszym i jak najbezpieczniejszym dostaniu się do wyznaczonego przez nas punktu. Traceur (osoba uprawiająca Parkour) ma za zadanie zmierzyć się z barierkami, murkami, drzewami, czy jakimikolwiek przeszkodami, na których można zawisnąć, bądź je przeskoczyć, a nawet takimi, pod którymi można się przeturlać. Niektóre przeszkody są ciężkie do pokonania. Regularny trening sprawia, że żadna przeszkoda nie jest w stanie nas zatrzymać.
..

Początki Parkour w Zgierzu sięgają 2004 roku, gdy grupa chłopaków, zafascynowana filmikami z Internetu, wychodziła na dwór i powtarzała widziane wcześniej ruchy. Tak powstawały pierwsze grupy w mieście. Wtedy też nie odróżniano sztuki poruszania się od akrobatyki albo Free Runningu - połączenia tych dwóch dyscyplin. W Parkourze celem jest żeby bez żadnej brawury pokonać trasę, a do Free Runningu dochodzą akrobację i inne zwalniające człowieka ruchy. Obecnie jest już wielu doświadczonych traceurs, którzy organizują treningi i warsztaty. Dzięki takim ludziom osoby, które obawiają się o własne zdrowie mogą zacząć swoją przygodę z Parkour. Na treningach porusza się kwestie merytoryczne, jak i zdobywa praktykę w sztuce przemieszczania się. W Zgierzu Parkour nie jest zbyt rozpowszechniony. Wciąż można spotkać się z niemiłymi komentarzami, szczególnie od osób starszych, które „wypraszają” trenujące osoby z tzw. „miejscówek”. W naszym mieście Traceurów można spotkać np. na Placu Kilińskiego, na terenie MOSiR-u, czy na Osiedlu 650-lecia. Treningi dzielą się na techniczne i siłowe. Nie można zaniedbywać żadnego z nich. Celem powstania powyższego tekstu jest chęć rozpowszechnienia Parkouru wśród zgierzan.

Dzięki treningom można poprawić swoją sprawność fizyczną. Zyskuje się odwagę, spokój, rozwagę, czy motywację. Dzięki temu łatwiej przychodzi ocenić odległości, które w danym momencie trzeba pokonać. Można się nauczyć jak kontrolować własne ciało i przełamywać bariery psychiczne. W życiu ułatwia to szybkie podejmowanie decyzji i zachowanie spokoju w krytycznych sytuacjach. Dla niektórych jest to coś więcej niż sport. Parkour to sztuka, która daje poczucie wolności dzięki przezwyciężeniu otaczających nas barier.

Parkour osiąga medialny sukces – obserwować można angażowanie Traceurów do reklam, teledysków, a nawet filmów. Można spotkać osoby, które czerpią korzyści materialne z trenowania innych. Na terenach większych miast takich jak Łódź, Warszawa czy Bielsko – Biała organizowane są warsztaty oraz różnego rodzaju spotkania. W 2009 roku we Wrocławiu odbył się Ogólnopolski Zlot Parkour. Jak widać, społeczność Parkour ciągle się rozrasta, nowi ludzie chcą spróbować swoich sił, a inni im to umożliwiają. To ciekawe zjawisko jest opisywane nie tylko w prasie, Internecie, na ten temat powstała również książka. Być może, z czasem w naszym mieście, na widok kilku chłopaków skaczących przez murki nikt już nie powie, że są to wandale, ale że trenują Parkour.

 


---
Maciej Szymczak

 

.