A A A

 

stypendia sportW Zgierzu po raz kolejny przyznano nagrody i stypendia sportowe. Nagrodę za sportowe osiągnięcia otrzymała Justyna Mospinek-Kluz, zawodniczka łuczniczego klubu UKS „Piątka” Zgierz. Przyznano także ponad 20 kolejnych stypendiów sportowych.

Mospinek-Kluz w 2013 roku zdobyła tytuł mistrzyni kraju, poprawiając także rekord Polski. Zgierzanka na swoim koncie ma już medale mistrzostw Europy, Puchar Świata oraz wysokie miejsca w zawodach olimpijskich. Na zeszłorocznych mistrzostwach Polski w Głuchołazach zdobyła cztery złote medale (na odległościach 70, 60, 50 i 30 metrów), bijąc także dotychczasowy rekord Polski w punktacji.

 - W tamtym roku tak naprawdę wystartowałam tylko w mistrzostwach Polski seniorów. W tym roku też będą starty krajowe, Grand Prix Polski, mistrzostwa Polski, mistrzostwa Europy. Można powiedzieć, że to jest mój cel na ten rok - mówi Justyna Mospinek-Kluz. Zgierska łuczniczka wróciła do sportu po krótkiej przerwie spowodowanej urlopem macierzyńskim. Z tego powodu nie pojechała na igrzyska olimpijskie w Londynie, zamierza jednak ubiegać się o start w 2016 roku w Rio de Janeiro.

- Jeżeli chodzi o igrzyska to trzeba liczyć czteroletni plan, w tamtym sezon był dobry powrót. W 2016 r. będą mistrzostwa świata i polska ekipa, mam nadzieję ja też, będzie walczyć o miejsca igrzyska w ogóle - dodała łuczniczka.

Nagroda sportowa dla Justyny Mospinek-Kluz to nie jedyne wsparcie dla zgierskich sportowców przyznane przez Prezydent i Radę Miasta Zgierza. W 2014 roku stypendia sportowe o łącznej wartości 30 tys. zł otrzymało ponad 20 sportowców z naszego miasta. Wśród nich znaleźli się zawodnicy i zawodniczki z klubów łuczniczych: UKS „Piątka” oraz KS „Boruta”, lekkoatletycznego UKS „Lisy”, piłkarskiego MKP „Boruta” oraz zapaśniczego ZTA Zgierz. Nagrodzeni zostali m. in. mistrzyni Europy w zapasach Roksana Zasina, zapaśnik Marcin Majka i łucznik Patryk Gołąbczak - złoci medaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz Artur Miśkiewicz, mistrz Polski w kolarskim downhillu.

Swoje pierwsze stypendia otrzymali młodzicy ze zgierskiego klubu zapaśniczego.  Jednym z nich był Karol Woliński, wicemistrz Polski juniorów w zapasach. Rozmowę przeprowadził Patryk Pasiecznik, redaktor Internetowego Radia Obywatelskiego EZG.

Patryk Pasiecznik: Jak długo trenujesz zapasy?

Karol Woliński: Trenuję już 5 lat, zacząłem w czwartej klasie szkoły podstawowej.

PP: Jak godzisz swoje treningi z nauką?

KW: Spędzam na treningach bardzo dużo czasu, ale mimo to nie mam problemów z nauką.

PP: Ile pieniędzy otrzymałeś ze stypendium? Na co zamierzasz ją przeznaczyć?

KW: Około 500 zł, ale jestem jak najbardziej zadowolony z tej sumy. A kwotę zamierzam przeznaczyć na sprzęt sportowy, który pozwoli mi trenować intensywniej. Mam nadzieję, że będą to buty zapaśnicze, które są dosyć drogie.

 

 

 

.