A A A

W sobotę 14 grudnia uroczyście otwarto powiększone lodowisko miejskie przy ul. Leśmiana. Obiekt zyskał wymiary potrzebne do rozgrywania meczów hokejowych.

lodowisko hokej

Podczas uroczystości Zdzisław Frątczak, menedżer sportu MOSiR przedstawił krótką historię zgierskiego hokeja na lodzie. Po uroczystym otwarciu na płytę lodowiska poproszono byłe zgierskie gwiazdy hokeja na lodzie: Kazimierza Mrówczyńskiego, Wiesława Szymańskiego, Józefa Stefaniaka, Ireneusza Hipszera, Zdzisława Matuszewskiego, Zygmunta Cylkego, Jana Stańczyka, Zbyszka Kusińskiego, Stefana Wieczorka, Cezarego Milczarka i Włodzimierza Suskiego.

Tradycyjną wstęgę w towarzystwie posła Marka Matuszewskiego, 92-letniego nestora zgierskich sportowców Kazimierza Mrówczyńskiego, hokeisty dwóch klubów Boruty i Włókniarza Zdzisława Rogalskiego przecięła Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek. Na zakończenie uroczystości rozegrano pokazowy mecz hokeja na lodzie w którym "biali" pokonali "czarnych" 3-1 a do końca dnia mieszkańcy Zgierza mogli korzystać z darmowej ślizgawki.

Pierwsze wzmianki o hokeju na lodzie w naszym mieście ukazały się ponad 80 lat temu, tj. w roku 1932 kiedy na zamarzniętym stawie "Cylkego" w Parku Miejskim doszło do meczu SKS Strzelca Zgierz z ŁKS Łódź wygranym przez zgierzan 1-0. Prekursorami hokeja na lodzie w naszym mieście byli żyjący do dziś 92-letni Kazimierz Mrówczyński i 87-letni Wiesław Szymański. Tuż po wojnie w Zgierzu działały trzy kluby hokejowe (Harcerski KS, Boruta i Włókniarz), co było ewenementem w skali kraju. Pod koniec 1948 roku oficjalnie otworzono lodowisko Włókniarza przy ul. 3 Maja, obok aktualnie restauracji McDonald’s, które istniało do końca lat 80. W roku 1949 działacze KS "Boruta" otworzyli również lodowisko naturalne przy ul. 3 Maja 69 (Klub "Pod Sową"), które zostało zamknięte w latach 60. Na początku lat 70. powstało sztuczne lodowisko KS "Boruta" przy ul. Wschodniej 2 (obecnie MOSiR), które po 10 latach zostało zadaszone i funkcjonuje do roku 1994, gdzie dziś mieści się hala sportowa MOSiR. Na tych obiektach wychowali się późniejsi olimpijczycy tj. Stanisław Olczyk, Józef Stefaniak i Jan Stopczyk.

źródło: www.mosir.zgierz.pl 

 

.