A A A

Zgierzanin Artur Miśkiewicz (3racing Downhill Group) zdobył złoty medal w kategorii Masters I podczas Mistrzostw Polski w MTB Downhill rozgrywanych w dniach 20-21 lipca w Czarnej Górze. W kategorii Hobby Junior drugie miejsce zajął natomiast Adam Krinke ze Zgierza.ArturMiskiewicz2

(fot. 3racing Downhill Group)

Downhill, czyli „zjazd” to jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, polegająca na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe często są wąskie, kamieniste, poprzecinane wystającymi korzeniami i urozmaicone uskokami o różnej wysokości. Jest to bardzo widowiskowy sport, lecz z powodu wysokich prędkości osiąganych podczas przejazdu, także urazowy.

Artur Miśkiewicz jest jedynym mieszkańcem województwa łódzkiego uprawiającym tę dyscyplinę od początku jej zaistnienia w Polsce. Wystartował w pierwszych mistrzostwach Polski odbywających się w Szklarskiej Porębie w 1999 roku. Na swoim koncie ma już m. in. zwycięstwo w Pucharze Austrii w 2005 roku oraz miejsca na podium w zawodach Pucharu Polski. Reprezentował również Polskę na międzynarodowych zawodach downhillowych. Od roku 2012 ściga się w kategorii Masters, czyli kolarzy powyżej trzydziestego roku życia. W 2013 roku dołączył do zespołu 3racing Downhill Group.

W Mistrzostwach Polski MTB Downhill w Czarnej Górze uczestniczyli zawodnicy i zawodniczki z kategorii: Elita Mężczyzn (Elita I Orlicy), Junior, Junior Młodszy, Masters I, II, Kobiety (Elita, U23, Juniorka, Juniorka Młodsza), Hobby Full, Hobby Junior i Hobby Hardtail. Artur Miśkiewicz okazał się najlepszy w kategorii Masters I z czasem 2 minuty i 55 sekund, o ponad dwie sekundy wyprzedzając Macieja Kucborę z klubu NS Bikes.

ArturMiskiewicz1

- Cieszę się, że w końcu udało mi się zdobyć w mistrzostwach medal i to najcenniejszy, bo złoty - mówi Artur Miśkiewicz. - Czekałem na ten moment 14 lat, jak widać warto czekać i nie można załamywać się kontuzjami lub niefartem, który najczęściej dawał się we znaki właśnie przed mistrzostwami. Trasa była godna mistrzostw Polski, była szybka i trudna technicznie - dodaje złoty medalista.

W zawodach uczestniczyli także inni zgierzanie. W kategorii Hobby Junior srebro wywalczył Adam Krinke, który stracił do zwycięzcy zaledwie 4 sekundy. W kat. Hobby Full czwarte miejsce zajął Łukasz Michalski, w kat. Junior ósmy był Szymon Gandziarski (3racing Downhill Group), a w kategorii Elita jedenasty Mateusz Kostusiak (Freaky Rippers). Pełne wyniki mistrzostw Polski dostępne na stronie Polskiego Związku Kolarstwa.

 

.