A A A

Bieg PowstańcówPowstanie styczniowe, którego 150. rocznicę obchodzimy w tym roku, to jedno z najbardziej dramatycznych i ważnych wydarzeń w naszej historii nowożytnej. Podjęto tę walkę w skrajnie trudnych warunkach i była ona świadectwem wielkiej narodowej determinacji w dążeniu do odbudowania własnego, suwerennego państwa polskiego.
W styczniu w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta inauguracja obchodów wybuchu polskiego powstania narodowego z 1863 roku. Z tej okazji Prezydent RP Bronisław Komorowski zaprosił starostów, z tych rejonów naszego kraju, na terenie których 150 lat temu toczyły się walki. Powiat Zgierski reprezentował członek Zarządu Wojciech Budziarski.

Nasz powiat był terenem, na którym toczyły się powstańcze walki. Najbardziej znana jest bitwa pod Dobrą koło Strykowa, która miała miejsce 24 lutego 1863 roku. Zginęło w niej około 70 powstańców. Starli się oni z rosyjskimi posiłkami ściągniętymi z Piotrkowa Trybunalskiego. Bitwa zaczęła się w godzinach południowych, w czasie kilku godzin powstańcy zostali okrążeni i zmuszeni do obrony. Bohaterką tego wydarzenia była Maria Piotrowiczowa, działaczka organizacji narodowej. Początkowo pełniła tylko służbę pomocniczą, ale gdy sytuacja militarna się pogorszyła, obcięła piękne długie włosy, przywdziała powstańczą czamarkę i zgłosiła się do służby liniowej. Walczyła do ostatniej chwili, odrzuciła propozycję rosyjskich oficerów poddania się. Wraz z grupą młodzieży broniła mężnie sztandaru, za co została brutalnie zamordowana.
Powiatowy samorząd reprezentowany przez Wicestarostę Zgierskiego Marcina Karpińskiego i radnego powiatowego Witolda Kosmowskiego oraz władze Miasta-Gimny Stryków na czele z Burmistrzem Andrzejem Jankowskim, uczciły te wydarzenia uroczystością z ceremoniałem wojskowym przy bratniej mogile uczestników bitew pod Dobrą i Dobieszkowem. Jednym z elementów obchodów był I Bieg Powstańca zorganizowany przez Gminę Stryków, Klub Sportowy Powstaniec Dobra i Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie. Bieg główny (na dystansie 10 km) poprowadzony został trasą, którą wytyczono w malowniczej scenerii Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Mimo niesprzyjającej pogody wzięło w nim udział ponad 150 osób.

Źródło: Karolina Kałużna, www.powiat.zgierz.pl 

 

.