A A A


W ten weekend rozpoczyna się kolejny sezon polskiej ligi piłki nożnej. Kto oglądał ostatnie mecze polskich drużyn w europejskich pucharach, ten wie, że nie można być optymistą, skoro najlepszym polskim zespołom "znowu nie wyszło", a uciekają nam nawet kluby kaukaskie. Dlatego też uwagę poświęcimy bliższym zgierzanom sprawom - a konkretniej rozpoczynającym się za tydzień rozgrywkom IV ligi piłkarskiej, w której po raz pierwszy od bardzo dawna mamy dwa zgierskie kluby.

Gwoli wyjaśnienia należy powiedzieć, że od sezonu 2008/2009 IV liga to w istocie liga piąta, jako że na samym szczycie piłkarskiej drabiny w Polsce mamy hucznie nazwaną "Ekstraklasę". Nie należy sobie jednak zaprzątać głowy tym szczegółem...

Wracając do pozytywnych spraw, poruszonych na początku artykułu  - tak, mamy w IV lidze dwa zgierskie zespoły: MKP Borutę Zgierz oraz Włókniarz Zgierz. Ten pierwszy "na swym poziomie" znajduje się już od paru ładnych lat, za każdym jednak razem walcząc na dobrą sprawę o utrzymanie (w poprzednim sezonie zajął ostatnie bezpieczne miejsce w stawce). Grunt jednak, że nadal piłkarze "Boruty" mogą o sobie z dumą powiedzieć, że są IV-ligowcami. Włókniarz natomiast w IV lidze będzie beniaminkiem - w ciągu dwóch lat awansował o dwie klasy rozgrywkowe (najpierw z klasy A awansował do okręgowej, by tę w zeszłym sezonie wygrać w bardzo ładnym stylu i awansować do IV ligi).

Zapewne zgierskie kluby do faworytów ligi nie należą, ale na tym poziomie rozgrywek wszystko się może zdarzyć. Kto wie - może któryś z nich pokusi się o powtórkę historii małopolskiego klubu z Nieczeczy, którego 1,5 - tysięczny stadion liczy więcej miejsc niż miasto mieszkańców, a który rozpoczął właśnie zmagania w I lidze (drugi poziom ligowy), choć jeszcze trzy lata temu znajdował się w tym samym punkcie, co zgierskie zespoły dziś.

Zanim jednak będziemy świadkami rywalizacji zgierzan z zespołami z Pomorza czy ze Śląska musimy zadowolić się walką z drużynami z okręgu łódzkiego. I tak już za tydzień, 14 sierpnia na inaugurację IV ligi Włókniarz Zgierz podejmie u siebie Pogoń-Ekolog Zduńską Wolę (spadkowicza z III ligi), a MKP Boruta Zgierz gościć będzie KS Paradyż (8. miejsce w IV lidze 2009/2010). Należy mieć nadzieję, że nasze miejskie zespoły nie okażą się zbyt gościnne i od zwycięstwa rozpoczną IV-ligowe rozgrywki.

Być może 28 sierpnia w derby Zgierza na stadionie Włókniarza rozegra się mecz o prowadzenie w IV lidze? Nie mam nic przeciwko.

 

 

---
Adrian Skoczylas 

 

.