A A A

Znamy już wyniki wyborów parlamentarnych w całym kraju. Jak głosowali sami zgierzanie? Kto z kandydatów zdobył najwięcej głosów od mieszkańców naszego miasta?

 

W Zgierzu zdecydowanie wygrała Platforma Obywatelska - 44,03% głosów. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość (28,13%). Dalej znalazł się Ruch Palikota (11,31%) i

Sojusz Lewicy Demokratycznej (9,08%). Polskie Stronnictwo Ludowe, które znalazło się w Sejmie, w Zgierzu dostało zaledwie 2,57% głosów.

Jeśli chodzi o kandydatów na posłów najwięcej głosów otrzymał Artur Dunin (PO) – 4,8 tys. (20,5% wszystkich ważnych głosów w Zgierzu). Na drugim miejscu znalazł się Marek Matuszewski (PiS) – 3,2 tys. Ostatnie miejsce na „podium” zajęła Agnieszka Hanajczyk (PO) z 2,3 tys. głosów. Dalsze miejsca zajęli Andrzej Biernat (PO, 1,4 tys.) i Grzegorz Schreiber (PiS, 1,2 tys.). Najlepsze wyniki spoza dwóch największych partii osiągnęli: Józef Dziemdziela (SLD, 975 głosów) i Michał Pacholski (Ruch Palikota, 820).

Co ciekawe, głosy zgierzan stanowiły niemal połowę wszystkich, jakie w okręgu sieradzkim otrzymał Artur Dunin. Dla porównania, zgierskie głosy dla Marka Matuszewskiego stanowiły jedną piątą wszystkich zdobytych, a dla Agnieszki Hanajczyk jedną ósmą.

W wyborach do Senatu największe poparcie od zgierzan otrzymał Andrzej Owczarek (PO) – 11 tys. głosów. Został on senatorem z okręgu nr 26. Drugi, Krzysztof Ciebiada (PiS) otrzymał 7 tys. głosów w naszym mieście.

Łącznie w Zgierzu zagłosowało 23,5 tys. wyborców.

 

.