A A A
  

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zdolności Dzieci i Młodzieży im. A. Gołąba, Szkolny Klub Przeciwko Cyberprzemocy "SofA", Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG oraz Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta w Zgierzu zapraszają do wzięcia udziału w akcjach organizowanych w ramach projektu "Uwaga - cyberprzemoc!", realizowanego od 15 stycznia do 15 marca 2011 r.
 
Patronat honorowy nad projektem objęła Prezydent Miasta Zgierza, dr Iwona Wieczorek. 
 
Projekt ten uzyskał mikrogrant w konkursie „Dzień Bezpiecznego Internetu 2011” organizowanym przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach programu grantowego „Bezpieczne dzieciństwo”, finansowanego ze środków The Velux Foundations.
 
Już 1 lutego rozpocznie się konkurs na banner internetowy, do którego zaproszona jest młodzież gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Sam konkurs, a także stworzone w jego trakcie bannery, mają za zadanie promowanie prawidłowych zachowań chroniących przed agresją elektroniczną oraz ułatwiających jej wykrywanie i zwalczanie, a także uwrażliwienie młodzieży na kwestie agresji w sieci oraz budzenie świadomości w zakresie bycia odpowiedzialnym za swoje postępowanie w sieci. Zwycięskie banery na temat cyberprzemocy zostaną rozpowszechnione na stronach internetowych zgierskich szkół, organizacji, a także osób prywatnych, a ich twórcy otrzymają cenne nagrody (odtwarzacze MP3 oraz urządzenia pendrive). Ostateczny termin nadsyłania prac konkursowych upłynie 28.02.2011. Zgłoszenia przyjmowane są na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Ogłoszenie wyników nastąpi 9.03.2011, a nagrody zostaną wręczone podczas koncertu ewaluacyjnego 15.03.2011, na który zostaną zaproszeni zwycięzcy wraz z opiekunami.
Więcej szczegółów w regulaminie konkursu
.
 
8 lutego o godz. 10.00 w SLO w Zgierzu (ul. Musierowicza 2) odbędzie się Konferencja „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Zgromadzeni zostaną poinformowani o założeniach obchodów „Dnia Bezpiecznego Internetu” organizowanych przez Fundację Dzieci Niczyje ze środków The Velux Foundation w ramach programu grantowego „Bezpieczne dzieciństwo”, który dofinansowuje mikrograntem działania projektu „Uwaga – cyberprzemoc!”.
Celem konferencji jest też upowszechnienie wyników badań ankietowych społeczeństwa lokalnego na temat cyberprzemocy oraz zapoznanie społeczeństwa lokalnego z problemem przemocy elektronicznej i promowanie prawidłowych zachowań chroniących przed agresją elektroniczną oraz ułatwiających jej wykrywanie i zwalczanie. Podczas jej trwania zaproszeni prelegenci omówią różne kwestie związane z tematem agresji elektronicznej.
 
Również 8 lutego, z tym że o 18.00 w Klubie "AgRafKa" (ul. Mielczarskiego 1) odbędzie się koncert „Uwaga – cyberprzemoc!”. W jego trakcie prowadzona będzie akcja uświadamiająca nt. cyberprzemocy. Uczestnicy zobaczą przygotowane przez organizatorów prezentacje dotyczące problemu agresji elektronicznej, zapobiegania, zwalczania oraz pomocy ofiarom. Zaprezentowane zostaną też filmy z kampanii społecznych dotyczących przemocy w sieci. W programie wieczoru znajdują się również występy zespołów muzycznych „Nie gryź kabla” oraz „2'loan”.
 
Organizatorzy serdecznie zapraszają młodzież na warsztaty „Uwaga – cyberprzemoc!”, które będą miały miejsce 9 lutego o 15.00, 10 lutego o 17.00, 12 lutego o 11.00 i 15 lutego o 16.00 w zgierskim SLO. Zajęcia te będą odbywać się w grupach ok. 20 osób. Czas ich trwania to 90 minut. Tematyka dotyczyć będzie zjawiska cyberprzemocy oraz związanych z nią kwestii prawnych, działań profilaktycznych i postępowania w razie zaistnienia przypadku agresji elektronicznej.
Zgłoszenia przyjmowane są na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 6 lutego 2011.
 
Wszystkich zainteresowanych rodziców organizatorzy zapraszają do SLO w Zgierzu na warsztaty i szkolenia dotyczące zagadnienia cyberprzemocy. Warsztaty odbędą się 18 lutego o 17.00 i 19 lutego o 11.00, zaś szkolenia będą miały miejsce 22 lutego o 17.00 i 18.30. Zajęcia będą się odbywać w grupach ok. 20 osób. Tematyka dotyczyć w szczególności rodzajów, kwestii prawnych, zapobiegania, wyników badań ankietowych dotyczących zjawiska, a także stron internetowych, miejsc i organizacji zajmujących się problemem oraz pomocą ofiarom. Do wyboru będą zajęcia prezentujące (pogadanka połączona z prezentacją multimedialną - 60 min.) oraz warsztatowe (opracowanie przez grupę definicji, metod postępowania wobec ofiary oraz sprawcy, zasady zapobiegania agresji elektronicznej - 120 min.).
Zgłoszenia przyjmowane są na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 15 lutego 2011.

25 lutego o 10.00 w SLO odbędzie się quiz wiedzy na temat cyberprzemocy, przeznaczony dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych. Będzie składał się z szeregu pytań oraz zadań dotyczących bezpiecznego zachowania się w sieci pod kątem zapobiegania przypadkom cyberprzemocy. Współzawodniczyć będą trzyosobowe drużyny z poszczególnych szkół. Dla zwycięzców przewidziane są cenne nagrody (urządzenia pendrive oraz książki). Do udziału w imprezie oprócz drużyny i opiekuna organizatorzy zapraszają również kibiców. Organizatorzy proszą nadsyłać zgłoszenia z decyzją odnośnie udziału szkoły w quizie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 11 lutego 2011.
Więcej szczegółów w regulaminie quizu.
 
Na koniec, 15 marca o godz. 18.00 w sali teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury (ul. Mielczarskiego 1) odbędzie się koncert ewaluacyjny projektu „Uwaga - cyberprzemoc!". Spotkanie będzie podsumowaniem wszystkich działań projektowych. Zostanie zaprezentowana fotorelacja ze wszystkich naszych działań oraz ich efekty. Ponadto nastąpi wręczenie nagród zwycięzcom konkursu na banner internetowy oraz rozdane zostaną broszury projektowe.
 

 
Fundacja Dzieci Niczyje istnieje od 1991 roku, jest organizacją pozarządową o charakterze non-profit, której celem jest ochrona dzieci przed krzywdzeniem oraz pomoc dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. Placówki prowadzone przez Fundację udzielają pomocy psychologicznej, medycznej i prawnej ofiarom krzywdzenia i ich opiekunom. Fundacja organizuje specjalistyczne szkolenia z zakresu problematyki dziecka krzywdzonego oraz prowadzi badania analizy poszerzające wiedzę o problemie oraz stanowiące podstawę projektowanych działań.
 
Konkurs „Bezpieczne dzieciństwo” organizowany przez Fundację Dzieci Niczyje i finansowany ze środków The Velux Foundations wspiera działania, których celem jest ochrona dzieci przed przemocą i krzywdzeniem oraz pomoc ich rodzinom i opiekunom. Ze środków konkursu grantowego dofinansowane są projekty przeciwdziałania zagrożeniom dzieci w Internecie; profilaktyki krzywdzenia małych dzieci oraz wspierania dzieci-ofiar przestępstw. Konkurs jest realizowany w latach 2010 – 2012.
 
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest 8 lutego. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, tworzące Polskie Centrum Programu "Safer Internet", a głównym partnerem jest Fundacja Orange. Konkurs mikrograntów „Dzień Bezpiecznego Internetu” jest finansowany ze środków The Velux Foundations. Ze środków konkursu mikrograntów dofinansowane są projekty, które mają na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz  bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do Internetu, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.
 
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony będzie w 2011 roku już po raz siódmy. W wyniku prac komisji grantowej konkursu mikrograntów „Dzień Bezpiecznego Internetu 2011”, organizowanego przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach programu  grantowego „Bezpieczne zieciństwo” i finansowanego ze środków The Velux Foundations, została wyłoniona lista 36 projektów, które z 58 nadesłanych wniosków spełniły wymogi formalne i otrzymały najwyższe oceny merytoryczne. Projekty będą realizowane między 15 stycznia a 15 marca 2011 roku. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zdolności Dzieci i Młodzieży im. Andrzeja Gołąba; Szkolny Klub Przeciwko Cyberprzemocy „SofA”; Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG oraz Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Zgierzu uzyskały mikrogrant na realizację projektu
„Uwaga - cyberprzemoc!”.
.