A A A

strazpozarna lodzkie86 interwencji na dobę - tyle wynoszą średnie statystyki działalności straży pożarnej w województwie łódzkim. 8,5% wszystkich zdarzeń ma miejsce w powiecie zgierskim. Komendy wojewódzka i powiatowa Państwowej Straży Pożarnej podsumowały rok 2014.

W 2014 roku zostało wydanych prawie 13 mln zł na zakup sprzętu łącznościowego i informatycznego wraz z oprogramowaniem, a także pojazdów i urządzeń technicznych, które pozwalają prowadzić strażakom działania na najwyższym poziomie. W tym roku kwota na doposażenie jednostek PSP ma wzrosnąć o kolejne 3,4 mln zł. 

– Po raz pierwszy w 2014 roku liczba zdarzeń przekroczyła 30 tys. – poinformował nadbryg. Andrzej Witkowski, łódzki komendant wojewódzki PSP w Łodzi. - Sam sprzęt to nie wszystko. Musimy przede wszystkim inwestować w ludzi, którzy na co dzień pracują na tych urządzeniach. Strażak, ratownik w naszym województwie to profesjonalista i człowiek oddany swojej pracy - dodał Witkowski. 

Strażacy PSP i OSP z województwa łódzkiego mają do dyspozycji Ośrodek Szkolenia PSP w Sieradzu – jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, w którym w weekendy strażacy doskonalą swoje umiejętności. Szkolenia odbywają się także w ramach wielu ćwiczeń w terenie, podczas których symulowane są realne zagrożenia.

Rok 2014 był także czasem intensywnych akcji edukacyjnych skierowanych do społeczeństwa. Działania prewencyjne już dzisiaj skutkują mniejszą ilością ofiar śmiertelnych. „Bezpieczny dom”, czy „Nie dla czadu” to akcje, które zyskały oddźwięk ogólnopolski. Strażacy z 5 powiatów w naszym województwie, w tym w powiecie zgierskim, rozdawali czujniki czadu i dymu podczas różnego rodzaju imprez i konkursów. Funkcjonariusze także sami montowali te niewielkie urządzenia w mieszkaniach szczególnie zagrożonych, np. w starym budownictwie, gdzie ryzyko zaczadzenia jest o wiele większe. 

Źródło: Jolanta Łęczewska, Starostwo Powiatowe w Zgierzu

.