real

A A A

autostrada a2Magazyn „Wspólnota” opublikował coroczny ranking najzamożniejszych samorządów lokalnych za 2013 rok. Powiat zgierski należy do najbiedniejszych w województwie. Najbogatszym miastem w powiecie jest Stryków.

Metoda obliczania wskaźnika uwzględnia dochody własne samorządu i otrzymywane subwencje. Dochody dzielone są przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

Województwo łódzkie zajęło 12. miejsce w swojej kategorii. Od dwóch lat systematycznie awansuje, jednak nadal pozostaje jednym z najmniej zamożnych regionów. Po raz kolejny najbogatszym województwem okazało się dolnośląskie. Największy postęp zanotowano w przypadku woj. podlaskiego (z 12. na 3.).

Powiat zgierski zajął miejsce szesnaste w gronie 21 powiatów ziemskich w Łódzkiem i 259. w całym kraju (na 314 sklasyfikowanych). Nasz powiat odnotowuje od kilku lat systematyczny spadek w rankingu (był 242. w 2010 roku). Najzamożniejszymi powiatami w województwie są powiaty: kutnowski i łęczycki. W skali kraju tegorocznym liderem został powiat przysuski (woj. mazowieckie), wyprzedzając dotychczasowego zwycięzcę powiat człuchowski (woj. pomorskie). Jednym z najbiedniejszych powiatów w Polsce pozostaje powiat skierniewicki.

Najzamożniejszym miastem - stolicą województwa w kraju od początku istnienia rankingu jest Warszawa, na kolejnych miejscach znajdują się Wrocław i Kraków. Widoczny awans zanotowała Łódź. Najbogatszym miastem na prawach powiatu jest Sopot, dalej Dąbrowa Górnicza i Płock. Piotrków Trybunalski i Skierniewice plasują się w środku klasyfikacji.

W rankingu miast będących stolicami swoich powiatów, Zgierz zajął 133. miejsce (w gronie 267 miast). Lepiej było tylko w roku ubiegłym - 109. miejsce. Biorąc pod uwagę podobne miasta w regionie (łącznie 18), jest to siódma pozycja. Zamożniejsze od Zgierza są m. in. Rawa Mazowiecka, Kutno i Wieruszów.

W ogólnopolskiej klasyfikacji mniejszych miast, 21. miejsce (najwyższe w swojej historii) zajął Stryków, zajmując przy okazji pierwsze miejsce w województwie łódzkim i powiecie zgierskim. Drugie miejsce w powiecie zajęło Głowno. Najmniej zamożne w naszym powiecie w przeliczeniu na 1 mieszkańca są: Ozorków i Aleksandrów Łódzki. Gdyby połączyć obie klasyfikacje, Zgierz znalazłby się w tabeli zaraz za Głownem.