A A A

lka rozpoczecie

fot. lodzkie.pl

15 czerwca na dworcu Łódź Kaliska miało miejsce oficjalne otwarcie pierwszej trasy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Podróżujący po województwie łódzkim mogą korzystać z nowoczesnych pociągów na trasie Łódź Kaliska - Sieradz.
Pierwszy pociąg wyjechał na trasę Sieradz - Łódź Kaliska o godz. 5:03. To jedno z najbardziej popularnych połączeń kolejowych w województwie łódzkim. Podróż trwała ok. jednej godziny i 10 minut. O godz. 10.30 z łódzkiego dworca ruszył pociąg specjalny, który uroczyście zainaugurował start ŁKA. 
- Powołanie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej to jedno z kluczowych zadań realizowanych przez Samorząd Województwa, które mają wprowadzić kolej w regionie łódzkim w XXI wiek. Zamówione pociągi to mercedesy wśród taboru kolejowego. Dzięki nim podróż po województwie będzie samą przyjemnością – powiedział Witold Stępień marszałek województwa łódzkiego.
Pociąg zatrzymał się na stacjach w Pabianicach, Łasku, Zduńskiej Woli, gdzie został owacyjnie powitany przez lokalną społeczność. W podróż do Sieradza wybrało się wielu łodzian. W Sieradzu czekały na nich atrakcje w postaci zwiedzania miasta oraz pikniku nad Wartą.
ŁKA wyróżnia najnowocześniejszy tabor w Polsce. W ramach realizowanego Projektu „Budowa systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej”, Spółka zakupiła w firmie Stadler Polska 20 sztuk dwuczłonowych pojazdów typu FLIRT3. Pociągi reprezentują najnowocześniejszą
technologię kolejową na świecie. Wnętrza pojazdów są przestrzenne, klimatyzowane, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajdują się w nich biletomaty, monitory LCD, gniazdka elektryczne oraz kamery monitorujące. Pociągi zostały też wyposażone
w przestronne toalety wraz z przewijakami dziecięcymi, uchwyty na wózki oraz stojaki na rowery.
- Pociągi są szybkie, ciche, wyposażone w wiele udogodnień dla pasażerów. Jestem przekonany, że mieszkańcy szybko je docenią i chętnie będą z nich korzystać - powiedział Andrzej Wasilewski Prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Dla wygody pasażerów Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadziła nowoczesny system sprzedaży biletów. Będzie można je kupić w biletomatach, u kierowników pociągów, którzy będą wyposażeni w terminale mobilne, także przez Internet oraz w kasach biletowych.

.