A A A

1proc lodzkieRuszyła kampania „1% dla Łódzkiego”, która ma zachęcić mieszkańców województwa łódzkiego do wsparcia swoim podatkiem organizacji działających w naszym regionie. Do wsparcia lokalnych organizacji wspólnie zachęcają Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego, Jolanta Chełmińska, Wojewoda Łódzki oraz Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi.

- Chciałbym szczególnie zainteresować akcją 1% dla Łódzkiego. Niech nasz wspólny głos zabrzmi pięknie i będzie wyraźny. Istnieje bardzo wiele kierunków działania organizacji pożytku publicznego, możemy wybrać ten cel, który dla nas jest ważny np. ochrona przyrody, pomoc zwierzętom, promocja lokalnych zabytków, imprezy kulturalne, sportowe, edukacja, pomoc osobom cierpiącym czy ubogim, ochrona praw człowieka, rozwijanie przedsiębiorczości – mówi Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.

- To państwa serca i wiedza podpowiedzą jakiego wyboru dokonać. Wtedy mamy świadomość, że wspieramy coś co jest dla nas ważne – podkreśla Jolanta Chełmińska, Wojewoda Łódzki. 
- Przekazanie podatku jest bardzo proste. Wystarczy wpisać w PIT nazwę organizacji i jej numer KRS oraz przekazywaną kwotę (maksymalnie 1% podatku, który mamy oddać fiskusowi) a następnie zapłacić podatek. To Urząd Skarbowy przekaże w naszym imieniu środki wskazanej przez nas organizacji – wyjaśnia Tatiana Pilarz, wicedyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Chociaż kwoty jakie podatnicy przekazują na rzecz organizacji są często drobne, łącznie w ramach mechanizmu 1% zbierane są duże sumy. W ubiegłym roku w skali kraju zebrano aż 457 mln zł. W województwie łódzkim było to 27,6 mln zł. Gdyby zdecydowali się na to wszyscy podatnicy z województwa, którzy mieli prawo to zrobić, zebrano by w ten sposób kwotę 33 mln zł. Te środki to nie darowizna – podatek i tak musimy zapłacić, więc wskazanie OPP nie zmienia nic w kwestii tego ile swoich środków przekażemy fiskusowi. To tylko możliwość zdecydowania jak ten podatek zostanie wykorzystany. W 2014 r. na terenie całego województwa do uzyskania wsparcia w ramach 1% uprawnionych jest 397 organizacji.

Wszystkie OPP uprawnione do zbierania 1% zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a żeby uzyskać taką akceptację, musiały udowodnić swoją społecznie użyteczną działalność oraz złożyć sprawozdanie finansowe i merytoryczne, które może przeczytać każdy zainteresowany na stronie MPiPS. Możemy sprawdzić co i jak robi organizacja, zanim ją wybierzemy.

W roku 2013 (rozliczenie podatku za 2012 r.) mieszkańcy z województwa przekazali 27,6 mln zł. Z tej sumy prawie 10 mln zostało w województwie, a 17 mln wsparło OPP spoza Łódzkiego.

Najwięcej pieniędzy w ramach 1% przekazują podatnicy z Łodzi, Zgierza oraz Bełchatowa. Największy wzrost jeśli chodzi o kwoty przekazywane w ramach 1% nastąpił za to w Zgierzu, Tomaszowie Mazowieckim, Pajęcznie i Pabianicach.

Źródło: Karolina Kałużna na podst. inf. Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi

.