A A A
 

 
Już 25 listopada w Zgierzu ruszy Międzynarodowa Kampania 16 Dni przeciw przemocy wobec kobiet. Organizatorzy akcji zachęcają do aktywnego włączenia się i korzystania z zaplanowanych na ten rok wydarzeń.

 

"16 Dni" organizowane jest przez Women's Global Leadership Institute. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada, Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia, Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, aby było to symbolem związku pomiędzy przemocą wobec kobiet, a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka.

W obrębie tych 16 dni mieści się także m.in. 1 grudnia, światowy Dzień AIDS, oraz 6 grudnia, rocznica masakry w Montrealu.

W Polsce działania w ramach kampanii podejmowane są od niemal 20 lat głównie przez organizacje pozarządowe. Pierwszą i jedną z najbardziej aktywnych jest Centrum Praw Kobiet organizujące rokrocznie m.in. Trybunały ds. Przemocy Wobec Kobiet. Z czasem w kampanię włączyło się wiele organizacji.

Wśród tych organizacji są zgierskie: Teatr ART.51, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Miejski Ośrodek Kultury, Szkolny Klub Przeciwko Cyberprzemocy SofA, Komenda Powiatowa, Muzeum Miasta Zgierza.

- Nadal jeszcze budujemy ofertę warsztatową - mówi Justyna Zielińska, inicjatorka akcji w naszym mieście - ale już zachęcam do korzystania z warsztatów i spotkań tematycznych, czy konferencji. Warto mówić o zjawisku przemocy i podejmować próby przeciwdziałania jego występowaniu. Przytoczę hasło z roku 2009: Zaangażuj się. Działaj. Domagaj się: możemy zakończyć przemoc wobec kobiet!

Program jest różnorodny i skierowany zarówno do uczniów zgierskich szkół gimnazjalnych, jak i osób w każdym wieku. 

  • 1 grudnia, godz. 10.00, Miejski Ośrodek Kultury (Mielczarskiego 1) 
Konferencja "Dorosłość, a dojrzałość"
zgłoszenia mailowo należy przesyłać do 26 listopada na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 600-464-853
 
  • 2 grudnia, godz. 14.00 Miejski Ośrodek Kultury (Mielczarskiego 1)
Otwarte warsztaty dla pań w każdym wieku na temat przemocy domowej i radzenia sobie z nią - prowadzi nadkom. Liliana Garczyńska i mł. asp. Joanna Tchoryk z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego
Zgłoszenia mailowe na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 600-464-853 - czekamy do 29 listopada
 
  • 2 grudnia, Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta w Zgierzu (Musierowicza 2)
Warsztaty organizowane przez Szkolny Klub Przeciwko Cyberprzemocy SofA - "Cyberprzemoc - nie jesteśmy bezradni" 
godz. 16.30 - spotkanie dla chętnych uczniów klas 4-6 szkół podstawowych
godz. 17.30 - spotkanie dla chętnych rodziców uczniów w wieku szkolnym
Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się mailowo do 30 listopada na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 600-464-853
 
  • 3 grudnia, godz. 17.00 Muzeum Miasta Zgierza (Dąbrowskiego 21)
Koncert "My też mówimy NIE przemocy wobec kobiet!" - wystąpią Anka Paszkowska, Magdalena Kłosowska, Kostka, Julia Szwajcer z zespołem BOSO
Wstęp wolny!
 
  • 4-5 grudnia, sob. godz. 18.00-20.00, nd. godz. 10.00-12.00, Siedziba Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży im. A. Gołąba (Rembowskiego 36/40) 
Trening rozwoju osobistego w ujęciu Gestalt, warsztat skierowany tylko do pań poprowadzi doktor Kamila Biały (socjolożka oraz terapeutka szkoląca się w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie) - zgłoszenia mailowo należy przesyłać do 3. grudnia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 600-464-853 

Na warsztaty dla uczniów zgierskich gimnazjów są jeszcze wolne miejsca. Chętne klasy, chcące wziąć udział w dwugodzinnym spotkaniu z psycholożką panią Jadwigą Ziarnik z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej mogą zgłosić się również mailowo do dnia 24 Listopada. Zostały jeszcze 4 wolne terminy w dniach: 26.11., 2.12, 7.12, 10.12.

- Nasza akcja ma na celu pokazywanie problemu, uczulanie na skutki jakie może nieść przemoc w domu, czy w miejscu nauki lub pracy - dodaje Justyna Zielińska. - Warto zatrzymać się i zastanowić, bo niestety statystyki mówią, że każdy z nas zna przynajmniej jedną kobietę, która w ciągu życia zaznała przemocy od swojego partnera.


Redakcja EZG.INFO.PL również włącza się w działania w ramach Kampanii 16 Dni - na naszej stronie będą pojawiać się kolejne informacje dotyczące programu.

 

.