A A A

W dniach 22-24 listopada 2013 r. Stowarzyszenie Tkalnia organizuje festiwal filmów dokumentalnych "Lepszy świat jest możliwy!". Pokazy odbędą się od piątku do niedzieli w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu (ul. Mielczarskiego 1).

wysokie koszty

W piątkowe przedpołudnie proponujemy dwa pokazy dla gimnazjalistów - film o kulisach produkcji naszych telefonów komórkowych oraz film w zabawny sposób demaskujący nadużycia wielkich korporacji.

Popołudniami (pt. i sb. od 17:00, nd. od 16:00) zapraszamy na projekcje 8 filmów dokumentalnych stanowiących kanon najznakomitszych dzieł dokumentujących współczesny świat.

PROGRAM FESTIWALU 

W ramach festiwalu widzowie poznają brutalną i niewygodną prawdę dotyczącą produkcji i sprzedaży powszechnie używanych gadżetów elektronicznych, najnowszych kolekcji ubrań czy produktów żywnościowych. Filmy prezentowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej odkrywają przed nami siatkę globalnych współzależności i dobitnie pokazują, że nasze codzienne - z pozoru nieistotne - decyzje zakupowe wpływają na życie ludzi na innych kontynentach i na środowisko naturalne. Widzowie dowiedzą się, jakie krwawe tajemnice skrywa produkcja telefonów komórkowych, jakiego koloru są Chiny i dlaczego bawełna nie jest królową tkanin. Celem pokazów jest zwrócenie uwagi na negatywne skutki naszej nadmiernej konsumpcji i zmobilizowanie do działania na rzecz bardziej sprawiedliwego świata.

W piątek zapraszamy młodzież uczestniczącą w naszym projekcie na przedpołudniowe pokazy, które uzupełnią wiedzę zdobytą podczas warsztatów. Wyświetlane filmy będą dotyczyć bezpośrednio aspektów omawianych w trakcie zajęć - ubrań i sprzętów elektronicznych oraz sprawiedliwości społecznej. Piątkowe popołudnie to filmy obrazujące warunki produkcji naszych ubrań oraz wstrząsający (tylko dla naprawdę odpornych!) film o wykorzystaniu zwierząt w przemyśle. Sobota to wgląd w system produkcji żywności w świecie kontrolowanym przez wielkie korporacje oraz dwóch ludzi, którzy za pomocą bardzo prostych zabiegów z tymi korporacjami walczą. W niedzielę zastanowimy się bardziej systemowo nad zasadami funkcjonowania naszego konsumpcyjnego świata - tego, jak pożąda nasz mózg i jak to się stało, że nagle obudziliśmy się w tym dziwnym świecie. Poznamy także warunki pracy w chińskich fabrykach dżinsów.

W ten sam weekend na zgierskich słupach ogłoszeniowych pojawi się wystawa zdjęć poruszająca problematykę różnorodności i nierówności, jaka towarzyszy nadmiernej konsumpcji.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu uzyskają Państwo na stronie www.tkalnia.org oraz pod numerem telefonu 609 551 089.

Więcej o projekcie "Wysokie koszty niskich cen".

źródło: Weronika Jóźwiak, Stowarzyszenie Tkalnia

 

.