A A A

W dniach 7 i 8 listopada będzie można wykonać w Zgierzu badanie mammograficzne. Badania będą wykonywane przy Poradni Lekarzy Rodzinnych "SANUS" przy ul. Dąbrowskiego 19.

mammobus1

Badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Już niebawem takie badanie znów można będzie wykonać w mammobusach FADO Centrum Usług Medycznych, należących do grupy LUX MED, które odwiedzą powiat zgierski.

Paniom, które ukończyły 50. rok życia (do 69 lat) przysługuje bezpłatne badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez NFZ. Pozostałe panie mogą wykonać badanie odpłatnie, za okazaniem skierowania lekarskiego.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Badania można będzie wykonać w miejscowościach:

  • Zgierz: 7 i 8 listopada przy Poradni Lekarzy Rodzinnych "SANUS" (ul. Dąbrowskiego 19)
  • Aleksandrów Łódzki: 7 i 8 listopada na parkingu przy Urzędzie Miasta (ul. Kościuszki 2)
  • Ozorków: 22 i 25 listopada przy Miejskiej Przychodni Zdrowia (ul. Wigury 1)

Rejestracja telefoniczna lub poprzez stronę internetową. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu: 58 666 2 444, 801 080 007, www.fado.pl.

Organizatorzy proszą o przyniesienie ze sobą zdjęć z poprzednich badań mammograficznych, które pomogą w postawieniu skutecznej diagnozy.

źródło: Agata Jabłonowska, FADO Centrum Usług Medycznych

 

.