A A A

 Już jutro, 27 lipca w godz.10.00-14.00 w Biurze Poselskim Artura Dunina wszystkie osoby pełnoletnie (od 18 do 50 lat) i zdrowe będą mogły zarejestrować się w bazie Dawców Szpiku Kostnego. Biuro wyjaśnia, kto może zostać dawcą i co się z tym wiąże.

Dunin Coma

Akcję wspiera także Adam Marszałkowski, perkusista zespołu COMA 

Podczas akcji, Adam Marszałkowski, perkusista zespołu COMA będzie podpisywał plakaty zespołu COMA, poseł Małgorzata Niemczyk, siatkarka, Mistrzyni Europy będzie podpisywała swoje zdjęcia.
Po godz. 14.00 wśród uczestników Biuro rozlosuje 5 piłek do siatkówki z podpisem Małgorzaty Niemczyk, trzy komplety pałeczek do perkusji Adama Marszałkowskiego z COMY oraz 3 podwójne zaproszenia na gorącą czekoladę do Starówka Cafe.

Dawcą może zostać każda pełnoletnia, zdrowa, nie obciążona chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi osoba w wieku 18-50 lat (preferowani są ludzie młodzi, gdyż od momentu zamieszczenia potencjalnego dawcy w rejestrze do chwili oddania szpiku może upłynąć 5, 10 a nawet 15 lat)

- Ponieważ pojawia się wiele wątpliwości, poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie - informuje Piotr Ogrodowczyk, asystent posła Artura Dunina.

Możliwość zarejestrowania się jako dawca szpiku wyklucza:

 • choroba serca, nadciśnienie
 • hemofilia i inne choroby krwi
 • epilepsja i inne choroby neurologiczne
 • anemia
 • kiła
 • gruźlica
 • choroby autoimmunologiczne
 • choroba Creutzfelda-Jakoba
 • choroby nowotworowe
 • cukrzyca
 • aktywna astma
 • łuszczyca
 • wirusowe zapalenie wątroby
 • nosicielstwo wirusów HBV, HCV, CMV, HIV
 • ciąża na okres 1,5 roku
 • czasowo na okres 6 miesięcy zabiegi operacyjne, tatuaże, przekłucia uszu i innych części ciała
 • waga poniżej 50 kg

Podczas rejestracji pobierane jest 10 ml krwi, to naprawdę mała fiolka krwi.

W przypadku potwierdzenia zgodności odpowiednich antygenów dawcy i chorego, dawca jest proszony o wyrażenie zgody na pobranie szpiku. Kolejnym etapem jest zgłoszenie się do ośrodka transplantacyjnego najbliższego miejscu zamieszkania dawcy, gdzie wykonywane są końcowe badania potwierdzające dobry stan zdrowia i wykluczające nosicielstw wirusów.

Od potencjalnego dawca pobiera się komórki krwiotwórcze do przeszczepienia. Wykorzystywane są tu dwa sposoby uzyskania tych komórek: ze szpiku i z krwi obwodowej. Wybór metody w konkretnym przypadku zależy od celu wykonania zabiegu oraz od woli dawcy. Jeżeli wskazaniem do wykonania zabiegu przeszczepienia jest choroba nienowotworowa to wtedy na ogół preferuje się pobranie szpiku. Jeżeli zaś wskazaniem jest choroba nowotworowa, zwłaszcza częściowo oporna na leczenie to wtedy preferuje się pobranie komórek z krwi obwodowej. Dawca przed pobraniem zostanie poinformowany o tym, czy istnieje w tej sprawie życzenie ze strony ośrodka transplantacyjnego. Jego życzenie będzie jednak nadrzędne i jeśli zgodzi się wyłącznie na pobranie szpiku (lub odwrotnie komórek z krwi obwodowej), to będzie musiało zostać to uhonorowane. 

Pobranie komórek krwiotwórczych zawsze poprzedza spotkanie informacyjne z lekarzem pobierającym te komórki. Podczas spotkania potencjalny dawca uzyskuje szczegółowe informacje o technice pobierania, ewentualnych skutkach ubocznych pobrania i korzyściach dla biorcy. Jest to także ostateczny moment na podjęcie końcowych decyzji odnośnie oddania szpiku do przeszczepienia dla określonego biorcy, gdyż biorca od tej chwili zostanie przygotowany do przyjęcia przeszczepu alogenicznych komórek krwiotwórczych silnie działającymi lekami cytostatycznymi w niektórych przypadkach także napromienieniem na całe ciało. Wycofanie zgody dawcy w tym okresie może grozić choremu nawet śmiercią. 

Zabieg pobrania komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej jest wykonywany po wcześniejszym podaniu dawcy przez 4-6 kolejnych dni leku mobilizującego komórki krwiotwórcze ze szpiku do krwi obwodowej. Kolejnym etapem jest pobranie komórek krwiotwórczych podczas zabiegu aferezy. Sam zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego i jest bezpieczny dla dawcy.

Dawca i biorca przez co najmniej rok pozostają sobie nieznani. Po tym okresie na życzenie stron może dojść do ujawnienia ich danych i ewentualnego spotkania. Niezdolność do pracy spowodowana poddaniu się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów dla dawców komórek oraz zabiegowi pobrania od nich komórek macierzystych jest refundowane w 100% (tzn. zwolnienie lekarskie jest w 100% płatne).

 

 

.