WŁĄCZ RADIO EZG!

POSŁUCHAJ:

ezglogo2

 

Aktualnie nadajemy:

winamp mediap

real

A A A

AlbertianaWe wtorek, 12 lutego 2013 r. w godz. 10.00 - ok. 15.00 w sali widowiskowej Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zgierzu (ul. Leśmiana 1) odbędą już po raz kolejny w Zgierzu Regionalne Eliminacje do Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ALBERTIANA 2013.

Miasto jest gospodarzem eliminacji regionalnych, w których biorą udział zespoły artystyczne i soliści z województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. Celem Festiwalu jest działanie na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez: promowanie ich twórczości teatralno-muzycznej, aktywizację w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym oraz likwidowanie barier poprzez przywracanie do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. 

Organizatorami Albertiany w Zgierzu są: Prezydent Miasta Zgierza, Iwona Wieczorek i Fundacja im. Brata Alberta, współorganizatorami są: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu i Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zgierzu.

Patronat nad tegoroczną edycją Festiwalu objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego - Witold Stępień, Starosta Zgierski - Krzysztof Kozanecki, Prezydent Miasta Zgierza - Iwona Wieczorek i Dyrektor Łódzkiego Oddziału PFRON - Władysław Skwarka

Albertiana rozpocznie się występem wokalistki Julii Szwajcer

W Zgierzu (po wstępnych eliminacjach w Krakowie) wystąpi 9 grup teatralnych i 7 solistów. 

Wystąpią:

  1. Zespół RÓŻOWE OKULARY z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę w Ozorkowie z przedstawieniem "PRAWDY KRASICKIEGO",
  2. Zespół KAMELEON ze Środowiskowego Domu Samopomocy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Łodzi z przedstawieniem "JASEŁKA GÓRALSKIE",
  3. Zespół MAŁY BIG BAND ze Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Chorych z Zespołem Downa w Łodzi z wiązanką instrumentalno-taneczną "JEDZIE POCIĄG",
  4. Zespół ALE HECA z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Aleksandrowie Łódzkim z przedstawieniem "JESTEŚMY INNI",
  5. Zespół BEZ GRANIC z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Hamerszmita w Filipowie z przedstawieniem "PANI TWARDOWSKA",
  6. Zespół DOMINO z Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy z przedstawieniem "GDZIE JEST KAWA",
  7. Zespół MIM z Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas DWP w Mińsku Mazowieckim z przedstawieniem "OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA",
  8. Zespół RABARBAR z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Mińsku Mazowieckim z przedstawieniem "CIAPTAK CZYLI RZECZ O TOLERANCJI",
  9. Zespół AKCENT z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu z przedstawieniem "ZAWODY PŁYWACKIE".

Soliści:

  1. Karolina Przybysz z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę w Ozorkowie z piosenką "TYLE SŁOŃCA W CAŁYM MIEŚCIE",
  2. Przemysław Kacprzak ze Środowiskowego Domu Samopomocy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łodzi z piosenką "GDYBYM BYŁ BOGACZEM",
  3. Izabela Krasowska z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Żychlinie z piosenką "PRZEŻYŁAM Z TOBĄ TYLE LAT",
  4. Mariusz Żuromski z Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy z piosenką "LIST MARIUSZA",
  5. Daria Tronina z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Olewinie z piosenką "Z CISZĄ POŚRÓD CZTERECH ŚCIAN",
  6. Kamila Dajcier z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Dobroczynnym w Radomsku z piosenką "WCIĄŻ MNIE ZADZIWIASZ PANIE",
  7. Adam Miniszewski z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu z piosenką "O SOLE MIO".

Artystów oceniać będzie profesjonalne jury w składzie:

  1. Magdalena Waligórska, aktorka teatralna i filmowa, znana z filmów, m.in.: "Ranczo", "Na dobre i na złe",
  2. Zuzanna Dinter-Markowska, aktorka, tancerka, wykładowca choreografii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej,
  3. Barbara Twardosz-Droździńska, piosenkarka, pieśniarka, jedna z najlepszych w Polsce wykonawczyń ballad i romansów rosyjskich,
  4. dr Krzysztof Grzeszczak, kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi,
  5. Małgorzata Godek-Wójcik, koordynator festiwalu "Albertiana" z Fundacji im. Brata Alberta.
  6. Andżelika Kusak, art terapeuta Warsztatów Artystycznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Laureaci zgierskich eliminacji: 3 zespoły teatralne i solista pojadą na Galę do Teatru im. Juliusza Słowackiego do Krakowa, która odbędzie się w dniu 4 marca 2013 r. Zwycięska grupa teatralna oprócz otrzymania maski jednego z krakowskich teatrów oraz solista wystąpią na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego. 

Łącznie, w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność sali w Gimnazjum Nr 3, wystąpi około 200 niepełnosprawnych artystów. 

Zgierski etap Festiwalu "Albertiana" poprowadzą: Julia Szwajcer - wokalistka i Justyna Zielińska - aktorka Teatru Art. 51 

Obecność w Zgierzu podczas eliminacji potwierdził ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski - Prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Ideą Festiwalu jest, jak podkreślają twórcy Albertiany na szczeblu ogólnopolskim - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Prezes Fundacji im. Brata Alberta i Anna Dymna, Prezes Fundacji "Mimo Wszystko": pokazanie osobom niepełnosprawnym, że ich świat nie powinien być wyłączony z "normalnego" trybu życia, że spełniają się i są niezastąpieni w wielu dziedzinach życia, również w aktorstwie i śpiewie. Założeniem organizatorów jest, aby dzięki takim spotkaniom stale wzrastała świadomość społeczna w zakresie integracji, tolerancji i wzajemnego szacunku oraz zrozumienia osób niepełnosprawnych i sprawnych.

 

.