A A A

powiatyDo 11 lutego 2013 roku można zgłaszać do Kancelarii Prezydenta RP uwagi do projektu prezydenckiej ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym. Zakłada on m.in. prawo mieszkańców do inicjatywy uchwałodawczej i ułatwienia przy referendach lokalnych.

Projekt ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw (w wersji pierwotnej - projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie oraz współdziałaniu gmin, powiatów i województw) powstał wiosną 2011 roku, jesienią 2010 roku rozpoczęły się prace doradców społecznych Bronisława Komorowskiego. 

Do tej pory nie udało się skierować projektu do prac w parlamencie –wobec wielu uwag środowisk samorządowych i obywatelskich konieczna była przebudowa aktu.
W konsultacjach można wziąć udział poprzez bezpośrednie wysłanie opinii na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub poprzez stronę www.mamzdanie.org.pl, jak również za pośrednictwem poczty: Kancelaria Prezydenta RP, Biuro Projektów Programowych, ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa.

Projekt przewiduje prawo mieszkańców do inicjatywy uchwałodawczej, której zasady określałaby rada gminy lub powiatu w swoim statucie - liczba podpisów pod projektem uchwały miałaby być nie większa niż 15% mieszkańców uprawnionych do głosowania. Uelastyczniono też przepisy dotyczące konsultacji społecznych - według projektu nie będą one musiały dotyczyć każdorazowo całego obszaru gminy, a w zależności od potrzeb będą mogły być ograniczone do grupy mieszkańców wyłonionej w oparciu o określone kryterium.

Projekt zakłada też, że referenda byłyby ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób. Wyjątek stanowić by miało referendum w sprawie odwołania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - tu próg ważności został podniesiony do liczby osób, które brały udział w wyborach. Obecnie wynosi on 3/5 tej liczby.

Projekt ma także na celu zwiększenie możliwości współdziałania jednostek samorządu terytorialnego.

Polecamy komentarz do prezydenckiej ustawy autorstwa Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej: Co warto zmienić w projekcie ustawy prezydenta Komorowskiego?

źródło: www.samorzad.pap.pl 

 

.