A A A

 

(fot. Jakub Pyrzanowski)

22 marca zgierskie szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne wzięły udział w Grze Miejskiej „Ucieknij z Kulturą!” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG. Najlepsza w wykonywaniu zadań poświęconych m. in. literaturze, kulturze ludowej czy językom obcym okazała się „Drużyna A” z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Zgierzu.

Do Gry Miejskiej Stowarzyszenie zaprosiło zgierskie szkoły: swój udział zgłosiło siedem 5-osobowych drużyn z czterech szkół: Gimnazjów nr 1 i 3, SLO im. R. Traugutta oraz Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. Celem Gry Miejskiej było zachęcenie młodych zgierzan do zainteresowania się ofertą kulturalną w mieście oraz danie im okazji na dobrą zabawę w pierwszych dniach wiosny.

Pierwszym elementem akcji „Ucieknij z Kulturą” były warsztaty zorganizowane w Miejskim Ośrodku Kultury w sobotę 17 marca. Pierwsze z nich, poświęcone kulturze obywatelskiej, zorganizowało Stowarzyszenie EZG – uczniowie mogli zapoznać się z funkcjonowaniem samorządu dzięki obecności radnego Grzegorza Macińskiego oraz wyrazić zdanie na temat swoich oczekiwań wobec rozwoju miasta. W trakcie drugich warsztatów uczniowie pod kierunkiem pana Mirosława Łuczaka z MOK-u mieli okazję spróbować swoich sił w linorycie. Trzecie spotkanie poświęcone było kulturze ludowej – tajniki ludowych strojów oraz muzyki przedstawiali Ola Gawrysiak i Jakub Pyrzanowski z ZPiT „Boruta”.

Uczniowie rozpoczęli swą wędrówkę w Centrum Kultury Dziecka, skąd powędrowali w kierunku Miejskiego Ośrodka Kultury (tam zadania przygotowali MOK, SIO EZG oraz Zespół Pieśni i Tańca „Boruta”), Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. prof. T. Kotarbińskiego w Łodzi - Filia w Zgierzu, szkoły językowej Language Station oraz Fabryki Urody. Metę z podsumowaniem wyników przygotowano w MOK-u.

Najlepsza w pierwszej zgierskiej grze miejskiej okazała się „Drużyna A” z SLO im. R. Traugutta w Zgierzu, pod opieką pana Roberta Adamczewskiego. Drugie miejsce zajęła grupa „Aerials” z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zgierzu, pod opieką pani Pauliny Janiszewskiej, trzecie zaś ekipa o nazwie „Weź Coś Wymyśl” ze ZZSP im. Jana Pawła II w Zgierzu, pod opieką pani Danuty Wróblewskiej. Zwycięzcy otrzymali możliwość darmowego skorzystania z usług w Fabryce Urody, pozostałe drużyny z podium kupony do Centrum Styl i Cafe Pomarańcza.

Ponadto, Centrum Kultury Dziecka przygotowało nagrody za najlepiej pomalowaną twarz ucznia (zadanie CKD w Grze), Miejski Ośrodek Kultury nagrodził uczniów swoimi gadżetami.

Z ramienia Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich EZG w przedsięwzięcie włączyli się: Justyna Zielińska, Paweł Kacprzak, Adrian Skoczylas, Krzysztof Spiesz i Jakub Szymański. Jako organizatorzy cieszymy się, że Gra Miejska wywołała pozytywną reakcję zarówno wśród zgierskich szkół, jak i pośród zgierskich organizacji i instytucji, którym dziękujemy za współpracę. Mamy nadzieję, że kolejna Gra Miejska już za rok!

.