A A A

(fot. Iza Klimek)

5 listopada w Kostiuchnówce na Ukrainie odbyło się uroczyste przekazanie Ognia Niepodległości. W uroczystościach wzięli udział wiceprezydent Miasta Zgierza pan Grzegorz Leśniewicz, naczelnik Wydziału Oświaty pani Iwona Olszewska-Nowak oraz delegacje łódzkich i zgierskich szkół.

Fotorelacja w naszej Galerii.

Sztafeta odbywała się już po raz 11, wszystko rozpoczęło się w roku 2000. Wtedy to reaktywowano międzywojenną tradycję. Młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki na Ukrainie z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Harcerze z Hufca ZHP Zgierz uznali, iż tradycja jest godna kontynuowania. Zmienili tylko formę sztafety z pieszej na rowerową. Do pokonania mieli 700 km, po drodze zostawili ogień w Zamościu, Lublinie i innych miastach. Ogień został także przekazany biskupowi w Łucku na Ukrainie. Jednak najważniejszym miejscem, w którym 11 listopada zapłonie Ogień Niepodległości jest Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Ogień Niepodległości ma ochronić od zapomnienia pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dla harcerzy i wszystkich uczestniczących w tych wydarzeniach to wspaniała lekcja patriotyzmu i historii.

Iza Klimek

.