A A A

7 listopada w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zgierzu odbyło się spotkanie grupy wsparcia dla pedagogów szkolnych Miasta Zgierz. Prowadząca grupę psychoterapeutka Agnieszka Majewicz opowiedziała w krótkiej rozmowie, czym jest ta grupa, jak działa i jaką ma ofertę.

 

Justyna Zielińska: Pani Agnieszko, dzisiaj miałam okazję przez chwilę uczestniczyć w spotkaniu pedagogów szkolnych z placówek podległych pod poradnię.
Agnieszka Majewicz: Tak, gościliśmy dziś pedagogów i psychologów ze szkół różnego typu z Miasta i Gminy Miasta Zgierz.

J.Z. Nazywacie to grupą wsparcia. Proszę powiedzieć jak to się zaczęło, jak pracujecie?
A.M.: Pracujemy jako grupa wsparcia już trzynasty rok. Pomysł zrodził się dawno temu głównie z myślą o integracji środowiska związanego z oświatą, ponieważ na początku był ktoś z kuratorium, ale też i z MOPS-u. Teraz spotykamy się tylko w gronie pedagogów i psychologów szkolnych. Mamy się integrować, mamy się poznawać, mamy sobie służyć wsparciem i pomocą. Wymieniamy doświadczenia, ale też wspólnie jako grupa szkolimy się. Pozyskujemy również środki na to, by jako grupa móc się szkolić. Wchodzi też w grę typowo ludzki aspekt - jeśli ludzie się znają, lubią, to potrafią się ze sobą porozumiewać, wspólnie rozwiązywać problemy, które w tym typie pracy się pojawiają.
J.Z.: Teraz proszę powiedzieć kilka słów na temat pracy Poradni.
A.M.: Jesteśmy i działamy dla uczniów, rodziców i nauczycieli terenu szkół miasta i gminy, częściowo z powiatu. Pomagamy w różnych sytuacjach i trudnościach, począwszy od diagnozy trudności szkolnych, diagnozy zaburzeń zachowania, poprzez wsparcie terapeutyczne, opiekę pedagogiczną czy terapię logopedyczną. Od pewnego czasu w naszej poradni jest możliwość skorzystania z psychoterapii zarówno indywidualnej, jak i rodzinnej. Prowadzimy też różnego rodzaju zajęcia dla rodziców w formie warsztatowej. Mamy kolejną edycję "Szkoły dla rodziców i wychowawców". jest to cykl, który składa się z 10 spotkań, który ma na celu rozwijanie umiejętności wychowawczych rodziców. Mamy zajęcia grupowe dla dzieci mających trudności emocjonalne. Ale prowadzimy też zajęcia psychoedukacyjne dla dzieci w szkołach, dla uczniów i dla nauczycieli. Są też w ofercie zajęcia warsztatowe dla nauczycieli na terenie naszej placówki.
J.Z.: Zamykając temat, jeszcze jedno pytanie o grupę wsparcia. Kiedy macie najbliższe spotkanie, jakie plany na najbliższą przyszłość?
A.M.: Spotykamy się cyklicznie w poniedziałki raz w miesiącu. Następne spotkanie będzie w grudniu i pewnie z uwagi na ten miesiąc pewnie będzie miało trochę inny charakter, inną formę. W jakiejś części będzie to również spotkanie świąteczne. W integracji ważny jest element, żeby można było w trochę inny sposób doświadczyć swojej obecności, ale na pewno będzie też taka część poświęcona szkoleniom czy wymianie doświadczeń.
J.Z.: Dziękuję za rozmowę.
A.M.: Również dziękuję.

 

.