A A A

Z tytułu przejęcia przez Polskę prezydencji UE Młodzieżowa Rada Miasta Zgierza zdecydowała się zorganizować II Młodzieżową Zgierską Debatę Oksfordzką. Przyjęta teza to: „Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej było słuszne''.

Na początek sięgnijmy pamięcią pół roku wstecz - do I Młodzieżowej Zgierskiej Debaty Oksfordzkiej. Podczas jej trwania sala wypełniona była po brzegi. O tamtej debacie mówił cały Zgierz, a forma oksfordzka (co było widać) przypadła młodzieży do gustu.  Zapewne częścią jej sukcesu był temat ,,Nie dla legalizacji marihuany’’. Pomyśleliśmy – czemu by nie zorganizować kolejnej? I nadszedł dobry czas, tematyka wręcz sama nasuwała się nam na myśl. Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i z tego tytułu zdecydowaliśmy się  zorganizować II MZDO i jako tezę przyjąć ,,Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej było słuszne''.

Debata dzieli się na 2 części – w pierwszej uczestniczy 8 osób wydelegowanych przez szkoły gimnazjalne i ponad gimnazjalne, z każdej po jednej. Podzieleni są na 2 grupy - jedna broni tezę, druga ją neguje. Podczas 2 dni warsztatowych w CKD, które przeprowadziła pani Karolina Miżyńska uczestnicy przygotowali się z wystąpień publicznych, umiejętności argumentacji, wyrażania swoich poglądów oraz analizy audytorium. Zapoznali się również ze strukturą debaty w stylu oksfordzkim. Umiejętności jakie zdobyli zaprezentują 25 listopada (piątek) o godz. 10.00 w Sali 114 w Urzędzie Miasta Zgierza. Zmagania dwóch grup oceni publiczność w głosowaniu tajnym.

W drugiej części debaty istnieje możliwość włączenia się do dyskusji przez widzów na których nie ukrywamy liczymy. I MZDO pokazała, że w naszym mieście młodzież nie obawia się publicznego wyrażania swoich opinii, nawet niekoniecznie zgodnych z ogólnie przyjętymi normami. Mamy nadzieję, że z racji trwania debaty w godzinach szkolnych przybędą na nią nauczyciele (w szczególności WOS-u) wraz z uczniami.


Serdecznie zapraszamy! 

 


 

.