A A A

22 września o 8. rano młodzież, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka w Zgierzu spotkali się na pętli autobusowej przy ul. Parzęczewskiej, porzucili mechaniczne środki transportu i przesiedli się na rowery lub przyszli do szkoły na własnych nogach.

Do akcji „Pieszo lub rowerem do szkoły” zorganizowanej z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu przyłączył się też Sekretarz Powiatu Zgierskiego Adam Świniuch, zapalony miłośnik dwóch kółek, członek sekcji kolarskiej „Szwadron” imienia Szwoleżerów Rokitniańskich przy PTTK w Ozorkowie. Ja robię sobie bardzo często własny dzień bez samochodu i serdecznie zachęcam innych do tej formy aktywności – przekonuje Adam Świniuch.

Po dojechaniu do szkoły, uczniowie zamiast iść na lekcje zajęli się … przygotowywaniem sałatek owocowo-warzywnych, koktajli i soków, w ramach kolejnego z projektów pod hasłem „Podziel się owocami.

Większość produktów pochodziła z własnych upraw. I tak można było skosztować między innymi „zestawu dnia” składającego się z: jabłka z Bratoszewic, marchewki z Celestynowa, śliwki łowickiej i pomidora z Modlnej. Każda z klas miała pole do popisu. Uczniowie dostali za zadanie przygotować swoje stoisko z przysmakami, ładnie je udekorować a na dokładkę zaprezentować własnej produkcji spot multimedialny zachęcający do spożywania owoców i warzyw. Patrząc po sali, nikogo nie trzeba było szczególnie przekonywać do konsumpcji witaminowych bomb, bo kolorowe smakołyki w mig znikały ze stołów. Skąd pomysł na tak niecodzienną promocję?

Nasza szkoła od trzech lat należy do Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie – tłumaczy dyrektor „Cezaka” Liliana Lipińska. – dzięki zaangażowaniu szkolnych koordynatorów programu promocji zdrowia, co miesiąc organizujemy prozdrowotne akcje. I tak październik jest miesiącem uświadamiania młodzieży o szkodliwych skutkach nadwagi, listopad walki z nałogiem tytoniowym, grudzień czasem poznania problematyki AIDS, styczeń przeciwdziałania depresji, marzec czasem promocji zdrowia a kwiecień miesiącem rozpowszechniania wiedzy na temat raka szyjki macicy”.

Małgorzata Tomczuk

powiat.zgierz.pl

.