A A A

(fot. Iza Klimek)

9 września zgierski MOSiR gościł III Targi Czasu Wolnego, organizowane przez Nieformalne Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieżowych MNMs. Wystawców oglądali uczniowie zgierskich podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także nieco starsi mieszkańcy naszego miasta.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z Targów w naszej Galerii.

Targi miały na celu przedstawienie zgierzanom oferty zajęć, na które mogą uczęszczać w czasie wolnym. W tym roku zwiedzający mogli zapoznać się z propozycjami firm szkoleniowych i edukacyjnych, domów kultury oraz stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

Uważam, że tegoroczne Targi możemy uznać za udane – mówi Jakub Pyrzanowski, koordynator działania. – W tym roku zaprezentowało się 9 instytucji. Sądzę, że to dobrze, biorąc pod uwagę ich niezadowolenie z powodu niskiej frekwencji w poprzednim roku. Jednak tym razem od rozpoczęcia do około godziny 12.30 cały czas przychodziły grupy ze szkół.

 

Tegoroczne Targi uatrakcyjnił konkurs na najbardziej atrakcyjne stanowisko, który wygrał Miejski Ośrodek Kultury. Niestety ze względu na to, że po godzinie 13.00 liczba odwiedzających drastycznie się zmniejszyła, wraz z wystawcami organizatorzy podjęli decyzję o wcześniejszym zamknięciu Targów. Mimo tego, w tegorocznej edycji Targów udział wzięło około 350 osób!

Targi to bardzo cenna inicjatywa – mówi Marzena Więckowska, opiekun Szkolnego Klubu Przeciwko Cyberprzemocy „SofA”. – Szkoda jednak, że nie wszystkie grupy czy stowarzyszenia się wystawiły. Może zachęci ich frekwencja, która była większa niż w zeszłym roku.

 

W gronie wystawców znaleźli się:

  • Grupa Capoeira
  • Szkolny Klub Przeciwko Cyberprzemocy „SofA”
  • Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG + Redakcja EZG.INFO.PL
  • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego Filia w Zgierzu
  • Młodzieżowy Bank Pracy
  • Firma edukacyjno-oświatowa „mały INDEX”
  • Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu
  • Szkoła języków obcych Language Station
  • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zgierzu

Targi odwiedzili także m. in. Prezydent Miasta Zgierza, dr Iwona Wieczorek oraz wiceprezydenci: Bogumiła Kapusta i Grzegorz Leśniewicz. W tym roku MNMsi otrzymali wsparcie przy organizacji od Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu oraz Urzędu Miasta Zgierza.

 

Rozmowa z Paulą Baranowską z Nieformalnego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich MNMs.

Adrian Skoczylas: Jak oceniasz targi jako organizator?

Paula Baranowska: Tegoroczne targi udały się znacznie bardziej niż w roku poprzednim. Mieliśmy obawy jeśli chodzi o zgłoszenia szkół, ponieważ na początku było ich niewiele, ale okazało się, że są chętne, dzięki czemu pojawili się uczniowie w różnym wieku.

A.S.: Waszym partnerem jest Urząd Miasta Zgierza. Jaki był odbiór targów z ich strony?

P.B.: Tak, nawiązaliśmy współpracę z miastem, z czego się bardzo cieszymy. Szczegóły ustalaliśmy z panią wiceprezydent Kapustą, która wyraziła dużą aprobatę. Byłam nawet zaskoczona, bo dobrze wiedziała, czym są targi, tak więc od razu mogliśmy przejść do ustaleń.

A.S.: Wystawcy dopisali?

P.B.: W tym roku zgłosiło się dziewięcioro wystawców, co uważam za małą liczbę jak na Zgierz, bo jest u nas dużo więcej miejsc, które oferują młodzieży przeróżne zajęcia na czas wolny. Porównując to z doświadczeniami z zeszłego roku trzeba to jednak uznać za wynik przyzwoity, bo część wystawców się zraziła po zeszłorocznej niskiej frekwencji. Na szczęście ta się poprawiła.

A.S.: Możesz zdradzić szczegóły przyszłorocznych targów?

P.B.: Jeżeli chodzi o przyszły rok, nie składamy deklaracji, gdyż przed nami studia i część grupy planuje wyjazd ze Zgierza. Ale jeśli będą do tego warunki, to na pewno targi znów za rok zorganizujemy.

Paula Baranowska, Adrian Skoczylas

.